Možnosť lekárov alebo poskytovateľov zdravotnej starostlivosti zriadiť si doplnkové ordinačné hodiny, počas ktorých by sa pacienti mohli objednať na vyšetrenie za maximálny poplatok 30 eur, by sa mala zrušiť. Navrhujú to opoziční poslanci z OĽaNO Igor Matovič a Marek Krajčí v novele zákona o zdravotnej starostlivosti.
Poslanci pripomínajú, že doplnkové ordinačné hodiny boli schválené formou pozmeňujúceho návrhu, ktorý neprešiel štandardným legislatívnym procesom zahŕňajúcim medzirezortné pripomienkové konanie vrátane zapojenia verejnosti. "Lekári, odborná či laická verejnosť vyjadrili k tomuto návrhu zákona viacero kritických pripomienok," uviedli.
Podľa dvojice predkladateľov sa zavedením doplnkových ordinačných hodín de facto zlegalizovali priame platby v zdravotníctve. "Je možné predpokladať, že by ich v praxi využívali najmä súkromné zdravotnícke centrá, ktoré vyšetrujú bonitných klientov. Veľká väčšina obyvateľstva Slovenska si však takéto objednávanie na vyšetrenie nemôže dovoliť," tvrdia.
Svojou novelou preto presadzujú viaceré opatrenia, výsledkom ktorých bude podľa nich prínos pre všetky zainteresované subjekty. V prvom rade chcú zaviesť bezplatné objednávanie pacientov na vyšetrenia k všeobecnému a špecializovanému lekárovi, ktoré by malo predstavovať minimálne 30 percent schválených ordinačných hodín a povinné vyčlenenie časti takto vymedzeného času na účely prevencie lekármi primárneho kontaktu.
Ďalej navrhujú včasné vyšetrenie pacientov s podozrením na onkologické ochorenie prostredníctvom elektronického objednávania u špecializovaného lekára, ako aj možnosť, aby bola pacientovi za úhradu poskytnutá zdravotná starostlivosť u lekára v špecializovanej ambulancii aj bez výmenného lístka od všeobecného lekára. Počítajú aj s povinným objednávaním pacientov u špecializovaných lekárov do 48 hodín v prípade potreby poskytnutia neodkladnej zdravotnej starostlivosti, ak z tohto dôvodu nedošlo už skôr k neodkladnej preprave pacienta do zdravotníckeho zariadenia.
Právna norma hovorí aj o bonifikácii poskytovateľov zdravotnej starostlivosti zdravotnými poisťovňami za využívanie elektronického objednávania pacientov, ako aj sankcionovaní lekárov zdravotnými poisťovňami, ak si nebudú plniť povinnosti vyplývajúce im zo zákona. Ďalším opatrením je objednávanie pacientov prostredníctvom národného informačného systému na objednávanie pacientov.
Šéf Obyčajných Igor Matovič vyhlásil, že OĽaNO chce zrušiť 30-eurové poplatky a zaviesť objednávanie u lekára bezplatne pre všetkých, lebo nežijeme v dobe dinosaurov. "V Číne všetko robia mobilom, my na Slovensku ani nie sme schopní objednať sa k lekárovi bezplatne elektronicky. Objednáte sa bezplatne s autom do servisu či so psom k veterinárovi, ale keď idete sami so sebou, tak robia problémy," povedal na utorkovej tlačovej konferencii.
Poslankyňa Elena Červeňáková (OĽaNO) ako sestra vyjadrila návrhu zákona podporu. "Využívanie elektronického zdravotníctva samozrejme chvíľu potrvá. Ale je to tá správna cesta. Znamená to benefit pre pacientov objednať sa z domáceho prostredia," uviedla.
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) bol aj na konci roku 2017 presvedčený, že zavedenie doplnkových ordinačných hodín v ambulanciách lekárov je obsahovo dobrý návrh. Považuje za legitímne právo kohokoľvek ho kritizovať, on si však za ním stojí. "Myslím, že bol vytvorený tak, aby sme zabránili akémukoľvek zneužívaniu. Jednoznačne motivuje ambulantných lekárov, aby pracovali viac nielen v doplnkových, ale aj počas riadnych hodín, pretože na to, aby ste mohli mať doplnkové, musíte odpracovať minimálny počet ordinačných hodín, ktoré často mnohí dnes neodpracujú," povedal Drucker.
Ako a či sa doplnkové ordinačné hodiny zavedú od mája 2018 aj do praxe, nie je zatiaľ zrejmé. Po tom, čo premiér Robert Fico (Smer-SD) v reakcii na kritiku opozície hovoril o ich možnom zrušení, rezort avizoval, že tému bude riešiť s poslancami parlamentného zdravotníckeho výboru.