Do konca januára 2022 má byť vytvorený systém núdzových zdravotníckych zariadení pre pacientov s ochorením COVID-19. Nemá ísť o poľné nemocnice, ale o lôžka, kde by sa poskytovala základná starostlivosť a triedili pacienti.
Návrh reagujúci na rýchle šírenie koronavírusového variantu omikron vo svete predložil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
Vláda uložila na svojom stredajšom rokovaní túto úlohu rezortom zdravotníctva, obrany a školstva. Reaguje na skúsenosti so zahltením zdravotníckych kapacít počas pandémie.
Príprava na výrazné prekročenie kapacity
"Vzhľadom na charakter šírenia variantu omikron vo svete je nutné sa na výrazné prekročenie kapacity slovenského zdravotníckeho systému pripraviť," upozorňuje Ministerstvo zdravotníctva.
Rezort preto navrhol prípravu núdzových zdravotníckych zariadení, "poskytujúcich triáž pacientov a základnú terapiu primárne pre ľahšie stavy pacientov". Pomôcť to má uvoľniť hlavne urgenty v nemocniciach aj kapacity záchraniek, ako aj obmedziť šírenie nákazy na "bielych" oddeleniach a medzi zdravotníkmi.
Ministerstvo navrhuje zriadiť na začiatok jedno takéto zariadenie s možnosťou rozšírenia na štyri zariadenia, prípadne jedno menšie zariadenie v každom samosprávnom kraji. Jedna takáto núdzová "nemocnica" by mala stáť šesť miliónov eur.
Starostlivosť na úrovni vojnovej medicíny
"Iniciálne počítame s kapacitou 1000 lôžok. Je potrebné zdôrazniť, že ide o núdzové riešenie s poskytovaním veľmi bazálnej zdravotnej starostlivosti na úrovni vojnovej medicíny a nie o zvýšenie nemocničných kapacít," spresnil rezort.
Podľa ministerstva by išlo o mimoriadne komplikovanú operáciu, ktorú možno porovnať so zabezpečením celoplošného testovania uskutočneného na Slovensku na jeseň 2020. "Je preto potreba robustného implementačného tímu, ideálne pod záštitou Ministerstva obrany SR, so včasným zapojením kľúčových partnerov," doplnil rezort.
Cieľom intervencie je minimalizácia počtu úmrtí na ochorenie COVID-19 v čase humanitárnej katastrofy. Tiež manažment náporu na zdravotnícke zariadenia, optimalizácia využitia záchrannej zdravotnej služby či včasné poskytnutie kyslíkovej terapie pacientom s respiračnými ťažkosťami.