Vlani sa im vianočné prázdniny pre pandémiu začali skôr. Podľa pôvodného plánu sa však mali žiaci vrátiť do lavíc štandardne po Novom roku. To sa nakoniec nestalo. Zhoršujúca sa situácia uzáveru brán predĺžila. Niektorí študenti sa následne učili mesiace zo svojich izieb. Školy zažili dlhodobé online vzdelávanie, prednostné očkovanie pedagógov, plošný skríning detí, zrušené skúšky či dobiehanie učiva. HN zhrnuli, ako pandémia ovplyvnila vyučovanie v roku 2021.
1. Výučba v núdzovom režime
Január nebol príliš priaznivý. Po Vianociach totiž žiaci do tried nenastúpili. Z domu sa dokonca učili aj najmenší. Školské kluby boli otvorené len pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry. Návrat do lavíc sa stále odkladal aj pre výskyt agresívnejšie britskej mutácie vírusu. Začiatkom februára napokon otvorili škôlky, prvý stupeň a maturitné ročníky. Rodičia, učitelia a starší žiaci museli týždeň čo týždeň navštevovať mobilné odberové miesta. Vstupenkou na vyučovanie bol negatívny výsledok testu.
V tom istom čase prišla dobrá správa pre pedagógov. Dostali sa na zoznam vyvolených, ktorí môžu byť prednostne zaočkovaní. Za mesiac vpichli ochrannú latku 50 tisícom z nich. V súčasnosti miera zaočkovanosti v školstve presahuje 70 percent. Na Základnej škole Pavla Marcelyho dostalo ochrannú látku už 95 percent zamestnancov. „Motivácia však bola len individuálna a nešla veľmi z ministerstva,“ hovorí riaditeľ Gabriel Kalna.
Na jarné prázdniny odchádzali deti s tým, že po týždni sa vrátia do tried. Vláda však op...
Zostáva vám 85% na dočítanie.