Vianočné sviatky aj tento rok ovplyvnila situácia s pandémiou COVID-19. Najkrajšie obdobie roka mnohí strávia bez svojich blízkych, nesadnú si s nimi k štedrovečernému stolu, pretože sa nachádzajú trebárs za múrmi väzníc. HN sa pozreli, ako vyzerajú sviatky za mrežami u prominentných odsúdených, ako je o nich postarané, z čoho bude pozostávať ich štedrá večera a či sú schopní pomôcť im aj psychicky zvládnuť tieto emotívne náročné sviatky.
„V tomto období je vo väzniciach tichšie,“ potvrdí atmosféru týchto dní psychologička Eva Mydlíková, ktorá sa roky venovala práci s väzňami.
Videonávštevy sú povolené
„Samotná realizácia návštev v ústavoch pre väznené osoby závisí od povinností očkovania, testovania alebo prekonania choroby. Poniektorí nebudú môcť ani na malú chvíľku objať svojich blízkych, pretože nespĺňajú podmienky vstupu,“ vysvetlí hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže Monika Kacvinská. Aj keď je priamy kontakt s blízkymi nenahraditeľný, väznené osoby môžu a aj využívajú vo väčšom rozsahu videonávštevy.
Atypické prežitie sviatkov pokoja a mieru je zvyčajne najťažšie pre „prvopotrestaných“. „Človeku s obmedzenou slobodou pomáha zvládať situáciu režim a pravidelný rytmus,“ reaguje na otázku HN psychológ Dušan Kešický. Takéto zaujatie odvádza pozornosť obvineného alebo odsúdeného od situácie, v ktorej sa nachádza, a tak ju nevníma v plnom rozsahu.
„Byť vo väzbe znamená nielen stratu životného komfortu, ale aj to, že človek zvyčajne nemôže ísť na pohreb svojho blízkeho, nevidí svoje deti rásť. Ráno sa prebúdzate a pozeráte na človeka, s ktorými nemáte a nechcete mať nič spoločné,“ približuje pocity za mrež...
Zostáva vám 85% na dočítanie.