StoryEditor

Rozsiahla rekonštrukcia vlády alebo predčasné voľby. Kiska predstavil svoje riešenia krízy

04.03.2018, 14:21
Autor:
ČTKČTKklkl
Kiska zrušil svoje plánované vystúpenie v RTVS a vystúpil skôr.

Prezident Andrej Kiska dnes navrhol "rozsiahlu a zásadnú rekonštrukciu" vlády premiéra Roberta Fica alebo predčasné voľby ako východisko z krízy dôvery v štát po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

O budúcnosti vlády plánuje rokovať v najbližších dňoch s politickými stranami, oznámil vo vyhlásení, ktorý aj HNtelevízia vysielala v priamom prenose z prezidentského paláca v Bratislave.

Jeho názory sa s Ficom rozchádzajú

"To posledné, čo naša spoločnosť teraz potrebuje, je politické divadlo na televíznej obrazovke v podaní najvyšších ústavných činiteľov," objasnil Kiska, prečo sa rozhodol zrušiť svoje avizované večerné televízne vystúpenie o aktuálnej situácii potom, čo sa po ňom rozhodli prehovoriť z obrazovky aj premiér Robert Fico a predseda parlamentu Andrej Danko.

Prezident uviedol, že s Ficom osobne hovoril o možných východiskách z vážnej politickej krízy. "Ukázalo sa však, že naše názory sú rozdielne," povedal.

"Niečo zlé je pod povrchom"

Poznamenal, že v piatok, kedy si občania Slovenska uctili pamiatku obetí vraždy, cítil aj odhodlanie začať bolestný proces nápravy štátu, voči ktorému teraz panuje obrovská nedôvera, a to opodstatnene: "prekročili sa hranice, veci zašli príliš ďaleko a nie je cesty späť. Vnímame aroganciu moci," vyhlásil Kiska.

Podľa vlastných slov nemôže zľahčovať atmosféru, ktorá dusí krajinu. Pocit nespravodlivého štátu vidí ako takmer absolútny.

Aj keby sa ukázal akýkoľvek, trebárs aj náhodný motív vraždy, veľké množstvo ľudí je teraz presvedčených, že tragédia odráža slovenskú realitu. "To je strašná vizitka republiky po 25 rokoch existencie. Niečo zlé je pod povrchom. Niečo zlé je v samých základoch nášho štátu," povedal.

Rekonštrukcia vlády alebo jej koniec

Kiska podľa svojich slov čakal týždeň, aké kroky podnikne vládna koalícia, aby obnovila dôveru ľudí v štát, no zdá sa, že žiadne riešenie sa nečrtá, žiadny plán prezident nevidí, a preto sa rozhodol začať rokovať s politickými stranami, ako si predstavujú budúcnosť vlády.

"Vidím dve možnosti - rozsiahlu a zásadnú rekonštrukciu vlády, ktorá by nepolarizovala spoločnosť, alebo predčasné voľby," vyhlásil.

Prezident tiež požiadal občanov o dôveru vo vyšetrovateľov, ktorí prípad vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice objasňujú.

Celý prejav prezidenta Andreja Kisku:

Vo štvrtok som oznámil, že dnes vystúpim vo verejnoprávnej televízii s vyhlásením k aktuálnej situácii na Slovensku po ohavnej vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Včera som sa dozvedel, že s vyhlásením po mne plánuje vystúpiť aj predseda vlády a pridal sa aj predseda národnej rady.

Hovoril som osobne s premiérom Robertom Ficom o možných východiskách z vážnej politickej krízy. Žiaľ, ukázalo sa, že naše vnímanie a naše názory na možné riešenia sú rozdielne.

Rozhodol som sa z týchto dôvodov moje večerné vystúpenie zrušiť a svoje stanovisko povedať už teraz.

To posledné, čo naša spoločnosť v napätej situácii potrebuje, je politické divadlo na televíznej obrazovke v podaní najvyšších ústavných činiteľov.

V piatok si pamiatku dvoch mladých ľudí uctili desiatky tisíc ľudí na celom Slovensku aj v zahraničí. Zdieľali sme rozhorčenie, smútok a želanie, aby boli páchatelia tohto činu nájdení a potrestaní.

Ale cítil som z ľudí aj odhodlanie začať náročný, možno bolestný, ale nevyhnutný proces, aby sme mohli opäť veriť štátu, jeho predstaviteľom, jeho schopnosti nás chrániť a zaistiť spravodlivosť. Aby sme sa po tejto rane mohli znova postaviť na nohy.

Dnes je nedôvera ľudí voči štátu obrovská . Mnohí nedôverujú orgánom činným v trestnom konaní. Mnohí z osobnej skúsenosti. A táto nedôvera je odôvodnená. Prekročili sa hranice, veci zašli priďaleko a nie je cesty späť. Dospeli sme do momentu, keď vnímame aroganciu moci.

Verím, že tento prípad riešia najlepší vyšetrovatelia a vraždu dvoch mladých ľudí chcú vyriešiť. Chcel by som preto všetkých ľudí ako prezident Slovenskej republiky poprosiť: dôverujme im pre túto chvíľu.

Nemôžem zľahčovať atmosféru, ktorá dnes našu krajinu dusí. Nevraživosť je obrovská. Nedôvera je nevídaná. Pocit nespravodlivého štátu je takmer absolútny.

Aj keby sa ukázal byť motív vraždy dvoch mladých ľudí akýkoľvek, aj keby bol hoci aj nejaký náhodný, veľké množstvo ľudí je presvedčených, že táto tragédia v mnohom odráža všeobecnú slovenskú realitu.

To je strašná vizitka stavu našej republiky po 25 rokoch jej existencie. Niečo zlé je pod povrchom, niečo zlé je v samých základoch nášho štátu.

Čakal som týždeň na to, aké politické kroky vládna väčšina urobí. Aké rozhodnutia sama prijme, aby sa pokúsila zmierniť napätie a obnoviť dôveru.

Zdá sa však, že žiadne riešenie sa nečrtá. Niektorí rezignovali a počúvam úvahy o ďalších. Ale nevidím žiaden plán vyviesť krajinu z krízy dôvery.

Preto začnem rokovania s politickými stranami, ako si predstavujú budúcnosť, existenciu vlády, vzťahy vlády a opozície - a predovšetkým o tom, akým spôsobom začneme obnovovať dôveru ľudí na Slovensku vo svoj vlastný štát.

Nateraz vidím dve možnosti:

Rozsiahlu a zásadnú rekonštrukciu vlády, ktorá by nepolarizovala spoločnosť a požiadala a získala dôveru Národnej rady.

Alebo predčasné voľby, ktoré by v mnohých demokratických krajinách boli najprirodzenejším riešením Je možné ich urobiť rýchlo a efektívne spolu s komunálnymi voľbami. O tom však musí rozhodnúť parlament 90 hlasmi.

Rokovania s lídrami politických strán začnem v najbližších dňoch a následne budem verejnosť informovať.

Som pripravený túto krajinu touto zložitou a ťaživou situáciou previesť.

01 - Modified: 2023-01-19 11:32:41 - Feat.: - Title: Prinesie verdikt nad Rajeckým zlom? Nebola mi ponúknutá ochrana, hovorí pre HN 02 - Modified: 2022-12-12 15:06:25 - Feat.: - Title: Daňová kauza exprezidenta Kisku zamrzla. Sudca vyše osem mesiacov študuje obžalobu 03 - Modified: 2022-11-17 15:49:15 - Feat.: - Title: Rusi tvrdia, že neplánujú použiť jadrové zbrane. Západ si to zle vysvetlil, tvrdí Kremeľ 04 - Modified: 2022-09-09 18:13:11 - Feat.: - Title: Kiska sa s Charlesom stretol na jeho panstve. Čo vie nový panovník o Slovensku? 05 - Modified: 2022-05-06 22:28:15 - Feat.: - Title: Kajúcnik Imrecze prekvapujúco prehovoril o Kiskovi. Prezident ho zavolal do paláca, aby riešili kauzu jeho firmy​
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. január 2023 17:57