Reuters/Radovan Stoklasa
StoryEditor

Kiska, Fico a Danko sa na spoločnej deklarácii nedohodli, premiér a prezident mali vlastné návrhy

09.03.2018, 09:37
Autor:
hašhaš
Kiska chcel, aby sa ústavní činitelia podpísali pod spoločnú deklaráciu. Je v nej aj to, že o protestoch sa nebudú nazývať pokusmi o prevrat riadenými zo zahraničia.

Traja najvyšší ústavní činitelia sa nedohodli na spoločnom znení dokumentu, ktorým by reagovali na súčasnú situáciu v krajine po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Po rokovaní na Bratislavskom hrade to oznámil predseda NR SR Andrej Danko (SNS) s tým, že všetci traja majú želanie, aby sa v spoločnosti zachoval pokoj.

"Vítam toto stretnutie, na ktorom sme prešli aktuálne politické témy. Síce sme neskoncipovali politickú deklaráciu, ale želáme si, aby v spoločnosti bol zachovaný pokoj. My traja urobíme všetko v rámci našich kompetencií, aby neboli udalosti posledných dní akokoľvek politicky zneužívané," povedal Danko, ktorý stretnutie inicioval. Premiér Robert Fico (Smer-SD) a prezident Andrej Kiska sa priamo po stretnutí nevyjadrili. 

Kiska: Fico sa zachoval nekorektne

Následne zvolal samostatný brífing Kiska. Prezident nepovažuje za korektné, že premiér Robert Fico prišiel na piatkové stretnutie najvyšších ústavných činiteľov so zásadne iným návrhom textu spoločného memoranda. Kiska to povedal po tom, ako sa trom najvyšším ústavným činiteľom nepodarilo dospieť k jednotnému zneniu deklarácie k súčasnej situácii na Slovensku.

"Navrhol som deklaráciu, ku ktorej som nedostal žiadne pripomienky. Na jej znení sme sa ale napokon nedokázali zhodnúť. Nepovažujem za korektné prísť so zásadne iným návrhom textu, s ktorým som nemohol súhlasiť. Je mi to ľúto, som presvedčený, že by to bol upokojujúci signál pre našu verejnosť," povedala hlava štátu.

Kiska pripomenul, že je potrebné čím skôr začať náročný, hoci bolestný, ale nevyhnutný proces návratu v dôveru ľudí k vlastnému štátu, k jeho predstaviteľom a schopnosti nás chrániť. "A povedal som, že vidím dve možnosti - zásadnú rekonštrukciu vlády alebo predčasné voľby," zopakoval.

Verí, že sa spoločnosť zomkne

V nedeľu prezident rokoval s premiérom Ficom, ale ich názory na riešenie situácie sa podľa Kisku sa zásadne rozchádzajú. "Mojou povinnosťou je zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov, preto som začal rokovania s politickými stranami o tom, ako si predstavujú riešenie. Zdôraznil som podporu orgánom činným v trestnom konaní. Ocenil som aj to, že polícia je pripravená zabezpečiť pokojný priebeh dnešných zhromaždení," menoval Kiska.

Ako tvrdí, občania očakávajú reálne riešenie politickej krízy a jasné vyvodenie politickej zodpovednosti za stav nedôvery v spravodlivosť našej krajiny. "Toto je úloha predsedov strán," vyhlásil s tým, že na pondelok (12.3.) si pozval na rokovanie zástupcov koalície.

"Verím, že ako spoločnosť sa dokážeme zomknúť a túto situáciu pokojne a slušne vyriešiť," dodal s prosbou o slušnosť adresovanou všetkým, ktorí sa chystajú na večerné zhromaždenie.

Ako sa mal zrodiť spoločný postup

Kiska už vo štvrtok povedal, že ak má mať toto rokovanie zmysel, jeho výsledkom má byť spoločná deklarácia, ktorej text poslal Dankovi aj Ficovi. Premiér však prišiel na rokovanie s vlastným textom, v ktorom napríklad nebola veta o tom, že politici nebudú okolo protestov šíriť konšpiračné teórie, ani ich inak dehonestovať.

Kiska ešte pred stretnutím poslal obom účastníkom text deklarácie, pod ktorú sa majú všetci traja podpísať.

Okrem iných vecí sa v deklarácii píše aj o organizovaní protestov v zahraničí. "Zaväzujeme sa preto, že ich nebudeme nazývať pokusom o prevrat riadeným zo zahraničia, nebudeme okolo protestov občanov šíriť konšpiračné teórie, ani ich inak dehonestovať."

Premiér Robert Fico v posledných dňoch viackrát na tlačových konferenciách vyhlásil, že to, čo sa deje na Slovensku po vražde Jána Kuciaka a jeho priateľky, je scenár, ktorý nie je pripravovaný u nás. "Za päť dní bolo všetko zorganizované," vyhlásil s tým, že "zrazu boli desaťtisíce odznakov vytlačené."

Deklarácia by Kancelária prezidenta SR on Scribd

Počas stretnutia troch ústavných činiteľov poslal médiám svoj vlastný návrh na dekláráciu premiér Robert Fico.

1. Vyjadrili plnú podporu a dôveru orgánom činným v trestnom konaní pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a prijali záväzok zabezpečiť, v rámci svojich právomocí, úplnú nezávislosť a nestrannosť vyšetrovania tohto zločinu, ako aj všetkých súvisiacich trestných činov.
2. Skonštatovali, že sloboda prejavu a sloboda tlače majú na Slovensku vysokú úroveň a že je v životnom záujme našej demokratickej krajiny tieto hodnoty udržať a chrániť.
3. Vyjadrili rešpekt k dnes pripravovaným verejným zhromaždeniam a vieru, že účastníci týchto zhromaždení budú mať záujem realizovať základné ústavné právo pokojne sa zhromažďovať.
4. Zobrali na vedomie informácie o bezpečnostných rizikách spojených s dnešnými zhromaždeniami, najmä o vysoko pravdepodobných pokusoch zneužiť pokojné občianske zhromaždenia na násilné podujatia.
5. Požiadali všetky relevantné bezpečnostné zložky, aby vyvinuli maximálne úsilie na ochranu pokojných zhromaždení a na predchádzanie násilnostiam.

01 - Modified: 2022-11-07 10:21:15 - Feat.: - Title: Pokračuje proces v Pezinku. V kauze Kuciak a prípravy vrážd prokurátorov čítajú zápisnice 02 - Modified: 2022-11-04 11:46:25 - Feat.: - Title: Referendum je kampaň Fica, takáto zmena ústavy môže vyvolať nestabilitu, tvrdí Heger 03 - Modified: 2022-11-04 10:10:17 - Feat.: - Title: Referendum je súčasťou štvavej kampane šéfa Smeru-SD Roberta Fica, tvrdí Remišová. Účasť neodporúča 04 - Modified: 2022-10-30 10:09:26 - Feat.: - Title: Fico chce kvalitnejší dialóg vlády a samospráv, zablahoželal víťazom: Nesú viac zodpovednosti ako poslanci 05 - Modified: 2022-10-26 16:18:53 - Feat.: - Title: Predčasné voľby môžu prísť. "Rozhodnutie súdu nás nevyrušuje, nemá vplyv na konanie referenda," tvrdí Fico
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. december 2022 04:26