Keď prišla minulý týždeň na Slovensko delegácia z Európskeho parlamentu, aby sa informovala o okolnostiach vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, stretla sa s viacerými predstaviteľmi vlády.
Tí sa podľa správy, ktorú poslanci zo stretnutia vypracovali, snažili vykresliť pozitívny obraz o Slovensku. Pripomínali ekonomický rast, slobodu médií a ďalšie veci, ktoré považujú za úspechy.
Fica sa pýtali na mafiu a Troškovú
Europoslancov však zaujímali iné veci. Premiéra Fica sa napríklad pýtali na pôsobenie mafie na východnom Slovensku. „Pán Fico odpovedal, že samotná myšlienka, že by mafia mohla mať záujem o východné Slovensko je absurdná, lebo tam nič nie je,“ píšu europoslanci v správe.
Ďalej však dodávajú, že možnosť kúpy poľnohospodárskej pôdy a prijímania priamych dotácií na ňu by pre niekoho mohla byť zaujímavá.
Fico odpovedal aj na otázky o Troškovej. Podľa správy europoslancov povedal, že sa necíti byť zodpovedný za to, čo robila pred tým, než sa k nemu pripojila.
Obava z krvavých protestov
Premiér delegácii Európskeho parlamentu rozprával aj o tom, že sa Kiska stretol s Georgom Sorosom v septembri 2017 bez zástupcov ministerstva zahraničia. Podľa Fica bola otázka toho, o čom sa na stretnutí rozprávali legitímna.
Fico mal na stretnutí s europoslancami vyjadriť aj obavy z protestov, ktoré boli naplánované na ďalší deň (9. marca 2018, pozn. red.). „Pokračoval, že Slovensko nie je známe pre násilné demonštrácie, ale obáva sa, že demonštranti budú chcieť prepadnúť Úrad vlády a že sa dostane do situácie, kedy bude musieť požiadať políciu o zásah proti nim,“ píše sa v správe.
„Nazdáva sa, že protestujúci hľadajú útoky a zranenia, odvolávajúc sa na správu polície o tom, že demonštrácie budú krvavé,“ dodáva správa Ficove podozrenia.
Kaliňák bagatelizoval
S Ficom sa stretnutia zúčastnil aj odchádzajúci minister vnútra Robert Kaliňák. Europoslancov zaujímala žaloba špeciálneho prokurátora Vasiľa Šprika na Kaliňáka, ktorú ohlásil práve v deň, kedy sa minister vnútra stretol z delegáciou Európskeho parlamentu.
„Ohľadne žaloby na svoju osobu, bagatelizoval jej dôležitosť tým, že ju označil za boj dvoch politických strán, ktorý sa zakladá na faktoch z roku 2010. Navyše podotkol, že Slovensko je špeciálne, pretože veľké množstvo informácií je verejne dostupných a odhadol, že 80 percent obsahu prezentovaného nebohým novinárom bolo získaného z ministerstva vnútra,“ popisujú europoslanci reakciu ministra vnútra.
Absolvovali veľké množstvo stretnutí
Delegácia poslancov Európskeho parlamentu bola na Slovensko vyslaná, aby sa informovala o situácii v krajine po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Europoslanci sa zároveň zaujímali o informácie, týkajúce sa možnej prítomnosti talianskej mafie na východnom Slovensku. Tie zbieral Kuciak pre svoj posledný článok, ktorý nestihol dokončiť a po jeho smrti ho zverejnili všetky slovenské a viaceré zahraničné médiá.
Šesť poslancov sa na Slovensku v dňoch 8.-9. marca stretli okrem premiéra a ministra vnútra aj s prezidentom Andrejom Kiskom, s ministrom financií Petrom Kažimírom a podpredsedom vlády Petrom Pellegrinim, s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou, s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou, s policajným prezidentom Tiborom Gašparom a ďalšími policajnými funkcionármi, s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom, s predstaviteľmi Najvyššieho Kontrolného Úradu a Poľnohospodárskej platobnej agentúry.
Mimo predstaviteľov vlády a štátnej správy sa stretli aj so zástupcami médií, opozície, s organizátormi protestov a so zástupcami mimovládok, ktoré sa zaoberajú korupciou. Navštívili aj Veľkú Maču, kde sa stala vražda priamo v dome Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.