StoryEditor

Reformu školstva bez komunikácie nedosiahneme

02.05.2018, 00:00
Problém kvót na osemročné gymnáziá spočíva vo financovaní aj v nastavení spoločnosti, hovorí pre HN Soňa Hanzlovičová, poradkyňa pre školstvo ministerstva vnútra.

Počas svojej kariéry ste zažili niekoľko ministrov školstva. Čo považujete za ten čas za pretrvávajúce výzvy a čo, naopak, najdôležitejšie úspechy?
Veľa som pracovala s Dušanom Čaplovičom, následne s Petrom Pellegrinim, v oboch prípadoch tie vzťahy boli výborné a toto obdobie hodnotím pozitívne. Juraj Draxler mal tiež snahu niektoré procesy zmeniť.
Často sa stretávam s tým, že sa o školstve hovorí „to zvládne každý“ a pritom je to veľmi komplikovaný a rozsiahly rezort, ktorý má pod sebou širokú masu ľudí, ktorej treba rozumieť, ktorú treba chápať a získať si od nich dôveru. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, je to mimoriadne náročná oblasť. Dotýka sa nielen rodičov, starých rodičov, ktorí sa starajú a podporujú svoje deti v štúdiu, do tejto oblasti zasahuje i veľmi široká verejnosť. Preto treba ku školstvu pristupovať veľmi citlivo a zaoberať sa ním zoširoka. Ja sa snažím presadzovať hlavne ľudský prístup, postavený na všestrannej komunikácii – žiaka s učiteľom, učiteľa s rodičom, učiteľa so žiakom. Tento trojuholník je základným kameňom, ktorý sa nedá obísť, bez tejto komunikácie sa v školstve nikdy nebudeme vedieť dostať ku konkrétnej vízii. Ministerstvo školstva je tvorcom všetkých zákonov a vyhlášok, ktorými sa riadia všetky školy od materských až po vysoké. To, čo pedagógovia učia, doma vníma rodič, keď s dieťaťom robí domáce úlohy.


A ako by sa to malo riešiť?
Tu by som možno odporučila kolegom z ministerstva školstva viac chodiť do terénu, stretávať sa s ľuďmi, rozprávať sa s nimi, ale najmä...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-06-06 14:40:16 - Feat.: - Title: Vyšší záujem Slovákov o eurovoľby by mali podnietiť najmä politici a médiá 02 - Modified: 2023-06-06 14:19:18 - Feat.: - Title: Cichanovská pre HN: Lukašenko zatýka už aj za bieloruštinu 03 - Modified: 2023-06-06 11:53:52 - Feat.: - Title: Šéfka europarlamentu pre HN: Invázia na Ukrajinu je budíčkom. Roky sme od ruského problému odvracali oči 04 - Modified: 2023-06-04 21:58:00 - Feat.: - Title: Remišová pre HN: Pre Smer a Hlas je moje pôsobenie určite nešťastím. Peniaze netiekli ich kamarátom 05 - Modified: 2023-06-01 10:18:25 - Feat.: - Title: Zástupca vlády Rás al-Chajmá pre HN: Emiráty nie sú len Dubaj a krízy považujeme za nové príležitosti
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. jún 2023 07:54