Dlhy zdravotníckych zariadení vrátane veľkých štátnych nemocníc na Slovensku vystúpili na nové maximum za posledných najmenej päť rokov. V analýze na to upozornilo ministerstvo zdravotníctva, ktoré vlani presadilo plán masívneho oddlženia v sektore.
Záväzky po splatnosti zdravotníckych zariadení ku koncu minulého roka dosiahli 791,13 milióna eur. Medziročne sa tak zvýšili o 22 percent a od roku 2013 vystúpili na viac než dvojnásobok.
Dlhy tvoria hlavne veľké štátne nemocnice, ktoré v plnej miere neplatia faktúry napríklad dodávateľom liekov a zdravotníckeho materiálu. Dlhujú tiež daňovým úradom a systému sociálneho zabezpečenia. Finančná situácia zariadení sa zhoršila napriek úsporným opatreniam pri nákupoch techniky či liekov.
"Za hlavné dôvody neustáleho rastu zadlženosti zdravotníckych zariadení možno považovať pokračujúce vytváranie prevádzkových strát v nemocniciach. V týchto zariadeniach sa uskutočňuje najväčší rozsah finančne náročných výkonov poskytovanej zdravotnej starostlivosti," uviedlo ministerstvo.
Dodalo, že hospodárenie komplikuje vysoký podiel nákladov na mzdy v porovnaní s platbami od zdravotných poisťovní, napríklad z dôvodu zvyšovania platov lekárov, ktorí si zlepšenie finančného ohodnotenia svojej práce vymohli v roku 2011 hromadnými výpoveďami.
Parlament vlani schválil vyčlenenie 585 miliónov eur na oddlženie zdravotníckych zariadení. Pravidlá oddlženia počítajú s tým, že veritelia ponúknu zľavu a zadlžené zdravotnícke zariadenia vypracujú ozdravný plán. Podnikatelia, z ktorých niektorí aj roky čakajú na preplatenie faktúr za dodaný zdravotnícky materiál, podmienky oddlženia kritizovali.
Slovensko už v minulosti oddlžovalo zdravotnícke zariadenia opakovane, napríklad v roku 2011 na tento účel vynaložilo 300 miliónov eur.