Novela zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá definuje zviera predovšetkým ako cítiacu bytosť, môže pomôcť odbremeniť plné útulky a znížiť počty týraných a nechcených zvierat. Myslia si to mimovládne organizácie (MVO) združené v iniciatíve Zvierací ombudsman.
"Je to mimoriadny a historický pokrok pre Slovensko, za ktorý sme spolu s ďalšími organizáciami bojovali viac ako desať rokov," vyjadrila sa odborníčka na trestné právo v oblasti zvieracej agendy Zuzana Stanová. Verí, že zákon odštartuje pozitívne zmeny. Podľa nej ide o dôkaz, že snahy mimovládneho sektora v legislatívnej oblasti môžu byť úspešné.
Parlament schválil zákon "Zviera nie je vec":
Iniciatíva zároveň žiada prezidenta, aby zákon čo najskôr podpísal. "Odmietame politikárčenie. Určite si radikálne zlepšenia zaslúžia aj iné oblasti nášho života, napríklad ochrana žien a detí pred domácim násilím, ale to neznamená, že správne je zastaviť všetky ostatné iniciatívy a čakať," konštatovala Stanová, ktorá sa zvieracej legislatíve venuje od roku 2007.
Slovensko má podľa nej aj ďalšie zákony, ktorých kontrolou dodržiavania zo strany štátnej správy, orgánov činných v trestnom konaní alebo ďalších kompetentných sa situácia môže radikálne zmeniť. Ide totiž o komplex legislatívnych noriem a nemožno prijatie alebo neprijatie jedného zákona vytrhnúť z celého systému.
Oľga Beckerová z kancelárie zvieracieho ombudsmana potvrdila, že po takomto zákone verejnosť volala už dlhší čas. "Chcem veriť, že novela umožní lepšiu vymožiteľnosť práva a zlepší život zvieratám. To, že zviera nie je vec, je konečne na papieri, ale na Slovensku je množstvo ľudí, ktorí to vedia už dávno," podotkla.
Novelu zákona v stredu (23.5.) schválila Národná rada SR. Zavádza povinné čipovania psov, umožňuje rozšírenie právomocí veterinárnych inšpektorov a prináša opatrenia proti nelegálnym množiteľom. Právna norma mení aj prístup k cirkusovým zvieratám.