S vymenovaním Mariána Slobodníka za prezidenta Policajného zboru nesúhlasil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).
Potvrdila to ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD) v diskusnej relácii televízie TA3 V politike, ktorá uviedla, že premiér nevyjadril k jeho osobe pozitívne stanovisko.
Pellegrini so Slobodníkom nesúhlasil
Saková potvrdila, že na post šéfa Policajného zboru bolo viacero kandidátov, medzi nimi aj Slobodník a novovymenovaný policajný prezident Milan Lučanský.
"So Slobodníkom sme mali niekoľko rozhovorov. Vážim si ho, lebo je vynikajúci policajt, policajný funkcionár a vyšetrovateľ. Keď sme prehodnotili všetky tie informácie, ktoré sme zistili, sám ma poprosil, aby sme v diskusii o jeho nominácii na post policajného prezidenta už nepokračovali," povedala Saková.
Slobodník podľa Sakovej "by nerád podľa medializovaných informácií polarizoval spoločnosť, keby sa stal policajným prezidentom."
Ministerka vnútra zároveň potvrdila, že o Lučanskom rozhodla najmä jeho kariéra.
"Výsledky ktoré Lučanský dlhodobo dokazoval, by som nezužovala len za ministrovania Kaliňáka. Výsledky, ktoré on dlhodobo dosahoval, boli aj za iných ministrov. Nemyslím si, že je predĺžená ruka Kaliňáka," dodala.
Saková potvrdila, že kandidátov na post prezidenta policajného zboru konzultovala s premiérom Pellegrinim. Zároveň tvrdí, že je autonómna.
Vyvrátila, že by sa o novom policajnom prezidentovi radila s Kaliňákom. "Deklarovala som, že chcem byť autonómna. Chcem. aby ma ľudia hodnotili na základe výsledkov a nie na základe toho, pod kým som pracovala. Nemyslím si, že Kaliňák očakáva, že mu bude niekto volať, aby rozhodol o veciach, ktoré robil desať rokov," povedala ministerka vnútra.
Saková: Do vyšetrovania Kuciakovej vraždy nezasahujem
Ministerka sa dotkla aj osoby bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara.
"Môžem potvrdiť, že sa po 25 rokov sám rozhodol, že odíde do civilu. Bolo to jeho rozhodnutie, akceptovala som ho. Sám deklaroval, že sa bude snažiť byť činný v bezpečnostných otázkach, kde môže využiť svoje skúsenosti. Poprípade polemizuje aj so vstupom do komunálnej politiky v regióne, kde žije," poznamenala.
Šéfka rezortu vnútra potvrdila, že v súvislosti s vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice do vyšetrovania nezasahuje, nakoľko na to nemá ona ani prezident Policajného zboru právo. Rovnako sa podľa jej slov nemajú právo oboznamovať so skutočnosťami, ako vyšetrovanie prebieha.
"Naša povinnosť je, že sa staráme o príslušníkov Policajného zboru, o vyšetrovateľov, aby z pohľadu organizačného a materiálno-technického mali všetko zabezpečené k výkonu úloh," uzavrela Saková.