TASR/Dano Veselský
StoryEditor

Rozhodnutie Európskeho súdu zjednoduší život homosexuálnym párom. Mohli by po sebe aj dediť

05.06.2018, 15:36
Autor:
TASRTASR
Slovenský súd by teda majetkové práva mohol zohľadniť bez ohľadu na skutočnosť, že LGBTI zväzok ako taký neuznal, tvrdí hovorkyňa rezortu spravodlivosti.

Slovensko neuznáva inštitút registrovaného partnerstva alebo homosexuálneho manželstva, pretože ho právny poriadok SR nepozná. Ústava SR vymedzuje len manželstvo, a to ako jedinečný zväzok muža a ženy. V reakcii na utorňajší rozsudok Súdneho dvora EÚ (ECJ) v prípade Coman-Hamilton o zákonnosti manželstva osôb rovnakého pohlavia to uviedla hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Zuzana Drobová. 

"Zväzok osôb rovnakého pohlavia sa u nás nedá uzavrieť a ani by nebol uznaný," dodala Drobová. Upozornila však, že "priznávanie dôsledkov alebo vybraných účinkov registrovaného partnerstva alebo homosexuálneho manželstva však nie je v rozpore s naším právnym poriadkom, aj keď ide na našom území o neplatný zväzok". 

Pomôže im to v dedení

Podľa verdiktu ECJ sa členské štáty EÚ môžu slobodne rozhodnúť, či povolia, alebo nepovolia manželstvá osôb rovnakého pohlavia, nemôžu však porušovať právo občana Únie na pobyt tým, že neumožnia jeho manželskému partnerovi z krajiny mimo EÚ pobyt na ich území.

Drobová vysvetlila, že slovenský súd by mohol homosexuálnej dvojici priznať práva napríklad v dedičskom konaní, ak by si takáto dvojica "zvolila pre dedenie právny režim štátu, ktorý by im priznával výhodnejšie dedičské práva". Slovenský súd by teda majetkové práva mohol zohľadniť bez ohľadu na skutočnosť, že LGBTI zväzok ako taký neuznal, tvrdí hovorkyňa rezortu spravodlivosti.

Rovnako by to bolo napríklad aj so spoločným osvojením detí, pričom na Slovensku si dieťa môžu osvojiť len manželia - muž a žena, doplnila Drobová. "Viaceré práva vo vzťahu k dieťaťu získané pred príchodom do SR, rovnako ako aj práva dieťaťa voči adoptívnym LGBTI rodičom - vrátane napríklad práva na výživné - by mohli byť uznané a prispôsobené, napriek tomu, že LGBTI zväzok ako taký by nebol uznaný," ozrejmila hovorkyňa slovenského rezortu spravodlivosti. 

Reakcia ministerstva vnútra

"Je pravda, že slovenský právny poriadok nepozná registrované partnerstvo. Avšak od 1. januára 2012 je účinný zákon o pobyte cudzincov, v ktorom je okrem iného transponovaná aj smernica o práve občanov Únie a ich rodinných príslušníkov voľne sa pohybovať a zdržiavať sa v rámci územia členských štátov," uviedol pre TASR tlačový odbor rezortu vnútra.

Ako ďalej informovali z MV, rodinným príslušníkom občana EÚ je občan tretej krajiny, ktorý je jeho partnerom a ich vzťah je trvalý a riadne osvedčený. V takomto prípade má teda pobyt na území Slovenska v sprievode občana Únie povolený. Znamená to, že ak občan tretej krajiny preukáže vzťah k občanovi EÚ, na základe zákona o pobyte cudzincov má právo pobytu v tom členskom štáte, v ktorom má právo pobytu aj jeho partner.

Vytvorili precedens

Utorňajší rozsudok ECJ sa týka prípadu rumunského občana Adriana Comana a Roberta Clabourna Hamiltona z USA, ktorí sa zosobášili v roku 2010 v Bruseli. Coman, ktorý predtým pracoval pre Európsky parlament, v roku 2012 prišiel o prácu a požiadal o uznanie zväzku s Hamiltonom aj na území Rumunska, členskej krajiny EÚ, kde sa chceli obaja usadiť na dobu dlhšiu ako tri mesiace. Argumentoval tým, že občania EÚ majú rovnaké práva v každej členskej krajine.

Rumunské orgány Comanovu žiadosť zamietli a oznámili, že Hamilton má právo len na trojmesačný pobyt, a to z dôvodu, že ho nemožno považovať za manželského partnera občana EÚ, keďže Rumunsko neuznáva manželstvá medzi osobami rovnakého pohlavia. Coman a Hamilton v roku 2013 podali žalobu na Súdnom dvore EÚ s argumentom, že rumunské súdy rozhodli v danom prípade protiústavne, a že došlo k diskriminácii na základe sexuálnej orientácie v súvislosti s právom na voľný pohyb v rámci Únie.

01 - Modified: 2024-09-21 22:00:00 - Feat.: - Title: Elitný český sudca pre HN: Európska únia nie je nejaká direktívna federácia, ale dáva nám mantinely (rozhovor) 02 - Modified: 2024-09-19 13:43:17 - Feat.: - Title: Ako vyzeralo stretnutie vplyvných sudcov z V4 v Bratislave? Kritika Bruselu aj nedorozumenie 03 - Modified: 2024-09-11 13:13:24 - Feat.: - Title: Veľké očakávania pri iPhone 16? Európsky súdny dvor zmrazil úsmev na perách manažmentu Applu 04 - Modified: 2024-09-10 15:48:20 - Feat.: - Title: Čo prinesie hon na čarodejnice z rodu technologických gigantov 05 - Modified: 2024-02-15 22:07:55 - Feat.: - Title: Grécko schválilo manželstvá párom rovnakého pohlavia
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. november 2024 12:03