Bratislavský krajský súd rozhodol o nezákonnosti nariadenia zastupiteľstva Bratislavy, ktoré vlani schválilo plošný zákaz herní na území metropoly. Súd tak vyhovel prokuratúre, ktorá spochybnila postup samosprávy pri schvaľovaní nariadenia o zákaze hazardu.
Voči rozhodnutiu nie je prípustný opravný prostriedok, proti právoplatnému verdiktu možno ale podať dovolanie na najvyšší súd.
Prokuratúra zdôvodnila podanie žaloby tým, že zastupiteľstvo Bratislavy nariadenie o zákaze hazardných hier na základe petície obyvateľov schválilo až na druhý pokus.
Pri prvom hlasovaní chýbal k presadeniu návrhu jeden hlas. Prokurátorka pred súdom uviedla, že na základe rovnakej petície nemožno prijať nariadenie o zákaze hazardu, ak jeho návrh bol predtým už raz odmietnutý.
S argumentáciou prokurátorky sa stotožnil aj súd. "Vylučuje sa možnosť opätovného hlasovania už raz vybavenej petície," povedal pri vynesení verdiktu predseda senátu.
Primátor Ivo Nesrovnal v januári informoval o tom, že Krajský súd dočasne zamietol žiadosť prokuratúry o zákaz herní:
"Jednoznačne prehral verejný záujem," povedal novinárom primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. "Hazard prináša mestu zlo, sú za ním rozvrátené rodiny. Boj proti hazardu v Bratislave nevzdám. Hazard nemôže určovať život Bratislavčanom. Nemôže sa to vrátiť tam, kde to bolo. Počkáme si na písomný verdikt, potom budeme informovať o ďalšom postupe," povedal Nesrovnal. Napriek rozhodnutiu súdu primátor tvrdil, že mesto pri prijímaní spomínaného nariadenia nepochybilo.
"Je smutné, že to muselo zájsť až na súd a Bratislava dnes nemá účinnú reguláciu hazardu. Má iba primátora, ktorému je prednejšie prezentovať samého seba než záujmy Bratislavčanov a neváha pritom porušovať zákon," reaguje na dnešné rozhodnutie súdu Asociácia zábavy a hier. Zároveň ubezpečuje Bratislavčanov, že v meste nové herne vznikať nebudú. Naopak, kvôli štátnym reguláciám ich počet bude podľa asociácie ešte klesať.
Podľa zákona môže samospráva rozhodnúť o zákaze herní na svojom území len na základe petície. Organizátori petície proti hazardu v Bratislave zhromaždili podpisy viac ako 136-tisíc ľudí, z toho bolo cez 98-tisíc platných. Išlo o najväčšiu podpisovú akciu v histórii Bratislavy, ktorá má cez 400-tisíc obyvateľov.
Na začiatku vlaňajšieho mája, kedy nariadenie mesta nadobudlo účinnosť, asi 300 herní v Bratislave automaticky nezaniklo. Firmy mohli prevádzkovať herne do skončenia už vydaných licencií, ktorých platnosť je najviac päť rokov.