StoryEditor

Štát ani netuší, ako bude vyzerať rekonštrukcia kaštieľa v Rusovciach. Kúpil si mačku vo vreci, tvrdí šéf architektov

14.06.2018, 16:26
Pozrite si v HNtelevízii rozhovor s predsedom Slovenskej komory architektov Imrichom Pleidlom.

V priebehu piatich rokov by mali kompletne zrekonštruovať zdevastovaný kaštieľ neďaleko Bratislavy - v Rusovciach. Úrad vlády predstavil víťaza verejného obstarávania aj prvú vizualizáciu rekonštrukcie. 

"Je to unikát, môžeme ho porovnať so zámockým komplexom Hluboká alebo s kaštieľom Esterházyovcov v Galante," zdôrazňuje jeho význam predseda Slovenskej komory architektov Imrich Pleidel. 

"Komora architektov je smutná z toho, ako k tomuto výsledku prišlo. Obávali sme sa, že presne takto to môže dopadnúť. Potvrdzuje sa, že ak sa ide procesom obchodnej súťaže, vysúťaží sa dodávateľ v daných finančných parametroch a rozhodujúca je iba cena.

Táto cesta nevedie k obstaraniu produktu, služby, ale iba partnera, ktorý tú službu poskytuje. Obstarávateľ vôbec nevie, čo kupuje, čo získa," krizuje šéf komory. 

"Obstarávateľ teraz nevie, čo dostane. Je to ako mačka vo vreci." 

Slovenská komora architektov už od roku 2015 upozorňovala Úrad vlády, že lepším riešením by bola transparentná súťaž návrhov. 

"Obstarávateľ teraz nevie, čo dostane. Je to ako mačka vo vreci." 

Pri súťaži návrhov dostanú šancu viaceré ateliéri a architekti, aby vypracovali svoje ponuky a návrhy na riešenie: "Nejde iba o vizuálne riešenie, ale aj obsahová kvalita, funkčnosť, rešpektovanie historických daností. Úrad vlády vôbec nereagoval a nakoniec prišiel na komoru podnet na disciplinárne konanie voči mojej osobe. Vraj som sa dopustil procesných pochybení," tvrdí Pleidel. 

25. máj 2022 20:43