Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu zabezpečuje ochranu ľudských práv 820 miliónom Európanov.Reuters
StoryEditor

Nórsko odmietlo riešiť odobratie dieťaťa slovensko-nórskej rodine, tá sa obráti na Štrasburg

22.06.2018, 10:59
V roku 2015 odobrala nórska sociálna služba rodine Ladických dvojmesačnú dcéru Maxine.

Najvyšší súd v Nórsku sa odmietol zaoberať prípadom slovensko-nórskej rodiny Ladických, ktorým sociálna služba Barnevern odobrala v roku 2015 dvojmesačnú dcéru Maxine. Rodina sa preto obráti na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.

"Volal mi syn, že najvyšší súd sa nami odmietol zaoberať. Náš právnik v Nórsku preto podáva sťažnosť do Štrasburgu," povedala pre iDNES.cz stará mama Maxine Janka Ladická.

Rodina sa dovolaním k najvyššiemu súdu bránila proti rozhodnutiu nižšej inštancie z októbra minulého roka, ktorá zistila, že si Maxine zvykla u pestúnov. Dieťa sa preto rodičom nevrátilo. Krajský súd pritom úplne prehodnotil svoje skoršie rozhodnutie, ktorým nariadil Maxine vrátiť.

Ak sa súd v Štrasburgu bude prípadom zaoberať, rodinu podporí aj Slovensko, čo potvrdila vládna splnomocnenkyňa pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková.

"Rodina Ladických bude mať našu plnú podporu. Domnievam sa, že praktiky nórskej sociálnej služby systematicky porušujú Európsky dohovor o ľudských právach. Aktuálne upozorňujem na to, že Nórsku je venovaná samostatná kapitola v správe o rovnováhe medzi ochranou najlepšieho záujmu dieťaťa a potrebou udržať celistvosť rodín, ktorou sa bude na konci júna zaoberať plenárne zasadnutie Parlamentného zhromaždenia Rady Európy," napísala Pirošíková v tlačovej správe, ktorú rozosielali zástupcovia Ladických médiám.

Správa pre Radu Európy upozorňuje okrem iného na to, že nórske úrady pri odoberaní detí využívajú vágne argumenty ako "nedostatočné rodičovské kompetencie" alebo "možné budúce emočné poškodenie". Popisuje tiež takzvané rodičovské domy, kam bývajú posielané matky s deťmi kvôli pozorovaniu. Väčšina žien pritom domy opúšťa bez detí.

Nejde pritom o prvú rodinu, ktorá sa v zahraničí dovoláva svojich práv kvôli praktikám nórskej sociálnej služby. V Česku je známy prípad Evy Michalákovej, ktorý Štrasburg tento rok zaradil k prednostnému prerokovaniu. K takzvanému Veľkému senátu sa dostal prípad Strand Lobben - kauza nórskej rodiny, ktorá sa na súde pre ľudské práva bráni proti odobratiu čerstvo narodeného syna a jeho následnej nútenej adopcii.

Maxine sa narodila slovenskému otcovi a nórskej matke 20. januára 2015 v Nórsku. Pracovníci Barnevernu dali krátko nato podnet na jej odobratie. Tvrdili, že matka je pre dieťa nebezpečná, pretože sama v detstve prešla pestúnskou starostlivosťou a je nepočujúca. Argumentom bol aj údajne nedostatočný očný kontakt dojčaťa s rodičmi a odmietnutie Ladických zdržiavať sa v zariadení pre monitoring rodín, kde by úradníci mohli sledovať vývoj dieťaťa.

01 - Modified: 2024-11-21 13:40:12 - Feat.: - Title: Najstaršia rodina na svete: 13 súrodencov s celkovým vekom 1 075 rokov odhalili tajomstvo zdravia a dlhovekosti 02 - Modified: 2024-11-21 12:12:10 - Feat.: - Title: Nórsky Equinor zruší v divízii obnoviteľných zdrojov pätinu pracovných miest 03 - Modified: 2024-11-21 07:12:49 - Feat.: - Title: Zadržaný syn nórskej korunnej princeznej je podozrivý z ďalšieho znásilnenia 04 - Modified: 2024-11-20 14:15:43 - Feat.: - Title: Masový vrah Breivik nie je duševne chorý, vyplýva z najnovšieho posudku 05 - Modified: 2024-11-19 17:34:58 - Feat.: - Title: Už 13 rokov nie som človek. Breivik opäť žiada o predčasné prepustenie
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
21. november 2024 16:23