Martin Kahanec pôsobil na viacerých európskych univerzitách a inštitútoch, istý čas hosťoval aj na Harvarde. Napriek horším podmienkam sa vždy chcel vrátiť na Slovensko, ako však hovorí, nemal kam. Problém však spolu s manželkou Martou vyriešili a v Bratislave vybudovali medzinárodne uznávaný Stredoeurópsky inštitút pre výskum práce.
Miesto si vytvoril
To, že sa vráti na Slovensko, mal jasné, už keď v roku 1998 po prvýkrát odchádzal. Po štúdiu manažmentu na Univerzite Komenského sa rozhodol rozšíriť si vedomosti na Stredoeurópskej univerzite v Budapešti, kde získal titul Master of Arts v ekonómii. „Vzdelahnnie, ktoré sa dalo získať na Slovensku, malo určité kvality. Ale predsa len atraktívnosť získania západného vzdelania v angličtine bola dosť veľká,“ objasňuje svoje vtedajšie rozhodnutie.
Maďarská univerzita totiž funguje na americkom princípe a svojim študentom ponúkala okrem vzdelania aj spoluprácu s prestížnymi zahraničnými inštitúciami. To mu otvorilo dvere do zahraničia a po kratšej zastávke v Toulouse a Prahe zakotvil na Tilburskej univerzite v Holandsku, kde si spravil doktorát. Táto škola patrí medzi top vzdelávacie inštitúcie v oblasti ekonómie v Európe a vo svete. V Holandsku pôsobila aj jeho manželka a ako hovorí, „my sme sa vždy chceli vrátiť na Slovensko“. To bol aj dôvod, pre ktorý po skončení doktorátu prijal miesto v Nemecku, a nie ponuku z Holandska. Podľa jeho slov je nám totiž Nemecko kultúrne bližšie.
V Nemecku pôsobil na Inštitúte pre výskum práce, ako však dodáva, stále aj spolu s manželkou rozmýšľali nad tým, ako sa vrátiť na Slovensko. Problém však bol ten, že ekonom...
Zostáva vám 85% na dočítanie.