StoryEditor

Nemci môžu prísť a vydať kohokoľvek na trestné stíhanie, tvrdí Lučanský o kauze únosu Vietnamca

31.07.2018, 10:00
Autor:
TASRTASRredred
Andrej Kiska poskytne o 15.00 hod. svoje stanovisko po stretnutí s policajným šéfom. Má ísť o kauzu okolo únosu vietnamského podnikateľa.

Šéf polície Milan Lučanský sa v najbližších dňoch stretne s nemeckými vyšetrovateľmi ohľadne kauzy okolo únosu vietnamského podnikateľa.

Lučanský na otázku, prečo slovenská polícia nezačala vyšetrovanie povedal, že Nemci môžu prísť na Slovensko a vydať kohokoľvek na trestné stíhanie.

"Budeme mať stretnutie s nemeckou stranou a dohodneme si ďalší postup. Aj nemecká strana má viacero možností, ako stíhať našich občanov. Vedeli a mali o tom dôkazy, že to tak bolo. Takisto môže všetky matieriály, ktoré sa týkajú vyšetrovania, môže odstúpiť na Slovensko a vydať na trestné stíhanie kohokoľvek.," povedal Lučanský v paláci po stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom.

Kiska je nespokojný

Prezident na poslednú chvíľu zmenil rozhodnutie, pôvodne sa k stretnutiu nemal vyjadrovať, ale napokon svoje stanovisko poskytne o 15.00 hod. Lučanský prezradil, že Kiska je nespokojný s postupom polície ohľadne tejto kauzy okolo únosu.

Lučanský doplnil, že nemecká polícia konala v súčinnosti so slovenskou políciou cestou medzinárodnej právnej pomoci. 

Prebehli už aj výsluchy našich občanov na slovenskej strane. Je dosť možné, že týchto ľudí, ktorí boli vypočutí, budeme riešiť takisto. Ale chceme si dohodnúť postup s nemeckou stranou, keď už prebehlo tými médiami, že to je," dodal Lučanský.

Nemeckí vyšetrovatelia únosu vietnamského expolitika a podnikateľa Trinh Xuan Thanha z 23. júla minulého roka vzniesli vážne podozrenie voči Slovensku. Krajinský kriminálny úrad v Berlíne predpokladá podľa správy mienkotvorného denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), že obeť únosu opustila schengenský priestor a vrátila sa do vlasti v slovenskom vládnom lietadle.

Túto informáciu prevzali v pondelok (30.7.) večer na svojich weboch prvý program nemeckej verejnoprávnej televízie ARD, rozhlasové stanice Deutschlandfunk, Deutsche Welle a Severonemecký rozhlas (NDR), ako aj internetové vydania rôznych periodík. Podľa berlínskych vyšetrovateľov niet o použití slovenského vládneho stroja pri únose "takmer žiadnych pochybností", cituje FAZ z ich správy.

Reakcia Kaliňáka

Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák na tieto nové informácie reagoval, že na zozname cestujúcich, ktorí im poskytli vietnamské úrady, nebolo meno trestne stíhaného občana Vietnamu.

"Neprevážali sme žiadneho ležiaceho pacienta, spútaného alebo inak obmedzovaného človeka a všetky osoby mali diplomatický pas. Zaujíma ma však otázka, že ak nemecké úrady, ako tvrdia, skutočne pátrali po občanovi Vietnamu, prečo jeho meno nebolo vložené do schengenského informačného systému, ktorý upozorňuje ostatné krajiny na hľadanú podozrivú osobu?" napísal Kaliňák.

Stopy smerujú ku Kaliňákovi

Kriminalisti v nej poukazujú na stretnutie vietnamského ministra vnútra To Lama a vtedajšieho ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka (Smer-SD), ktoré podľa ich názoru "malo jediný účel", a to "pána Trinha relatívne bezproblémovo dostať zo schengenského priestoru a do Vietnamu".

Iba v stredu 25. júla odsúdili v Berlíne Vietnamca Long N.H. (47), ktorého vlani 12. augusta zadržali v Česku a ktorého ešte v tom istom mesiaci vydali na trestné stíhanie do Nemecka, na tri roky a desať mesiacov väzenia. Pomerne mierny trest súvisí s Vietnamcovým priznaním pred nemeckými orgánmi činnými v trestnom konaní.

Obžalovaný vedel o plánoch vietnamskej tajnej služby uniesť z Nemecka niekdajšieho vietnamského politika a vedúceho pracovníka tamojšej štátnej ropnej spoločnosti Trinh Xuan Thanha, aj keď nepatril medzi riadiace osobnosti operácie. Súd ho uznal za vinného z napomáhania k trestnému činu obmedzovania osobnej slobody a spolupráce s cudzou tajnou službou.

Muž prenajal v Prahe tri motorové vozidlá vrátane toho, ktoré bolo napokon 23. júla 2017 použité v Berlíne pri únose spomínanej osoby za bieleho dňa a neskôr vrátené v českej metropole.
Nemecká Spolková prokuratúra považovala tento prípad za príklad štátom organizovaného únosu, po ktorom podnikateľa, ktorý v Nemecku požiadal svojho času o politický azyl, odsúdili vo vlasti v dvoch procesoch dvakrát na doživotné tresty väzenia za korupciu a zlé hospodárenie.

Kauza sa skúmala aj na Slovensku, pretože Vietnamca mali údajne prepraviť do vlasti cez slovenské územie, čo však vietnamský veľvyslanec poprel.

01 - Modified: 2024-11-16 09:25:18 - Feat.: - Title: Clá, ktorými Trump pohrozil, pripravia Čechov o desiatky tisíc korún ročne 02 - Modified: 2024-11-14 17:38:27 - Feat.: - Title: Investície do ozbrojených síl sú nevyhnutnosťou, povedal Pellegrini. Podporuje modernizáciu, chce využiť fondy 03 - Modified: 2024-11-11 17:04:14 - Feat.: - Title: Vstup Korčoka do PS nezostane bez následkov 04 - Modified: 2024-11-06 16:22:18 - Feat.: - Title: Neistota pre Kyjev, silná podpora Izraela. Čo prinesie svetu nevyspytateľný Trump a jeho zahraničná politika? 05 - Modified: 2024-11-06 07:59:11 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: Ako Trumpove clá zničia Američanov a americkú ekonomiku
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
19. november 2024 07:29