Hospodárske noviny bilancovali s politologičkou Soňou Szomolányi uplynulý rok na politickej scéne, spýtali sme sa jej, prečo klesajú či rastú preferencie tým-ktorým stranám, či nás čakajú predčasné parlamentné voľby a v čom je slovenský volič špecifický.
V čom bol pre politológa uplynulý rok zaujímavý?
V tom, že v súvislosti s očkovaním proti covidu sa zvykne konštatovať, že tu máme novú polarizáciu spoločnosti, ktorá ju delí do táborov stojacich proti sebe – „zaočkovanci verzus nezaočkovanci“. V skutočnosti však ide len o nový aspekt už existujúcich štiepení po línii sociodemografických znakov, ktorými sú vzdelanie, príjem, bydlisko, vek, a postojov či straníckych preferencií, ktoré tu už boli na úrovni volebného správania. Súčasná nová deliaca línia sa tak ukladá na už vytvorené štiepenia.
Znamená to, že nás príslušnosť k tej-ktorej politickej strane ovplyvňuje v názoroch na očkovanie?
Všeobecne, teda štatisticky platí, že čím vyššie vzdelanie, vyšší príjem, viac na západ, liberáli a stredoví, tým je vyššia zaočkovanosť. Ľudia sa zjavne pri rozhodovaní nechajú ovplyvniť nielen bublinami na sociálnych sieťach, ale počúvajú „svojich“ politických lídrov. Prieskumy nám tak prinášajú konzistentnú škálu miery zaočkovanosti podľa straníckych preferencií. Najvyššia je u voličov PS, a to 93 percent, a postupne klesá v poradí Aliancia, KDH, OĽaNO, SAS, Hlas-SD, Sme rodina, Smer, Republika až k antisystémovej extrémnej ĽSNS a jej 17 percentám.
Takže žijeme každý vo svojej politickej bubline?
Práve skutočnosť, že sa deliace línie navzájom nekrižujú a neoslabujú, ale posilňujú, vyúsťuje až do obzvlášť necivilizovanej podoby polarizácie. Dochádza až k agresívnemu a nenávistnému správaniu u časti odmietačov vakcíny. Aj preto, že politici opozície efektívne mobilizujú ich frustráciu a hnev a polícia pri vymáhaní poriadku často zlyháva.
Ak sa ešte vrátime k minulému roku, kto sú jeho politickí víťazi?
Zatiaľ – na konci roka to vyzeralo tak, že na úrovni vládnej koalície dominujú protireformní politici ako Boris Kollár so svojou Rodinou. No nedávne schválenia reforiem zdravotníctva a národných parkov ukazujú cestu síce ťažk...
Zostáva vám 85% na dočítanie.