TASR/Dano Veselský
StoryEditor

Europoslanci sú znepokojení návratom kontroverzných ľudí do funkcií

18.09.2018, 20:38
Autor:
ČTKČTK
Delegácia europoslancov prišla na Slovensko, aby skontrolovali stav vyšetrovania Kuciakovej vraždy.

Na Slovensku pretrvávajú obavy z korupcie, ktorá podkopáva princípy právneho štátu. Napriek výmene vlády sa v praxi veľa nezmenilo.

Po dvojdňovej misii skupiny poslancov Európskeho parlamentu na Slovensku to dnes novinárom povedala šéfka delegácie Sophie in 't Veldová z Holandska.

Nepriamo tiež kritizovala nové pôsobenie bývalého slovenského policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorý rezignoval po doteraz nevyšetrenej vražde novinára Jána Kuciaka a začal pôsobiť ako poradca na ministerstve vnútra ako aj u českého ministra vnútra.

"Spozorovali sme isté záležitosti, ktoré nás napĺňajú obavami. Sú tu náznaky korupcie, čo podkopáva atribúty právneho štátu. Je možné pozorovať chýbajúci proaktívny prístup na odhaľovanie korupcie," uviedla in 't Veldová.

V poradí druhú misiu na Slovensku absolvovali europoslanci po vražde Kuciaka a jeho partnerky, ktorá podľa prokuratúry súvisela s investigatívnou prácou novinára. Kuciak sa naposledy venoval prepojeniam blízkych spolupracovníkov bývalého premiéra Roberta Fica na podnikateľa označovaného médiami za blízkeho mafii.

Fico v záujme riešenia politickej krízy po Kuciakovej vražde rezignoval, v novej vláde však zostala väčšina ministrov Ficovho kabinetu.

"Na Slovensku síce existuje snaha riešiť situáciu, ale nie je tu jednoznačná snaha dištancovať sa od toho, čo sa stalo v minulosti. Prepojenie na organizovaný zločin treba potrestať," povedala in 't Veldová.

Tí istí ľudia

Europoslankyňa tiež kritizovala skutočnosť, že predstavitelia slovenských inštitúcií po vynútenom odchode z funkcie prejdú na inú pozíciu. "Sú to rovnakí ľudia, ktorí sa objavujú na scéne. Je potrebné urobiť hrubú čiaru za minulosťou," uviedla.

Napríklad bývalý slovenský policajný prezident Gašpar, ktorého odchod z funkcie šéfa polície požadovali aj demonštranti počas mohutných protestov po Kuciakovej vražde, sa po rezignácii stal poradcom ministrov vnútra na Slovensku i v Česku.

Únos Vietnamca

In 't Veldová tiež poukázala na možné zapojenie Bratislavy do únosu bývalého vietnamského komunistického funkcionára Trinh Xuan Thanh z Nemecka do vlasti.

Slovensko poskytlo vietnamskej vládnej delegácii, ktorá sa v Bratislave stretla s vtedajším slovenským ministrom vnútra Róbertom Kaliňákom, vládne lietadlo na cestu z Prahy do Bratislavy a následne zo slovenskej metropoly do Moskvy.

Kaliňák, ktorý už nie je ministrom v súčasnej vláde Petra Pellegriniho, vedomé zapojenie Slovenska do možného únosu Vietnamcov odmietol.

Zo Slovenska sa delegácia europoslancov presunie na podobnú misiu na Maltu, kde bola vlani zavraždená reportérka Daphne Caruanová Galiziová.

Premiér Pellegrini po stretnutí s europoslancami

01 - Modified: 2024-10-23 14:44:04 - Feat.: - Title: Europoslanci sú proti škrtom v rozpočte EÚ na budúci rok, žiadajú jeho navýšenie 02 - Modified: 2024-10-10 15:38:16 - Feat.: - Title: Dôležitý Orbánov prejav: Európa určite neoslavovala, tvrdí slovenská europoslankyňa Lexmann 03 - Modified: 2024-09-19 14:06:15 - Feat.: - Title: Europarlament rozhodoval o členstve v delegáciách, vybrali si aj slovenskí poslanci 04 - Modified: 2024-09-17 18:51:24 - Feat.: - Title: Viacerí slovenskí europoslanci nesúhlasia s niektorými kandidátmi na eurokomisárov 05 - Modified: 2024-08-05 14:42:15 - Feat.: - Title: Orbán skúša trzpezlivosť Únie. Takmer 70 europoslancov vyzýva k prešetreniu maďarských víz pre Rusov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. november 2024 21:31