Súd dnes poslal do väzby všetky štyri obvinené osoby v kauze februárovej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.
Na návrh prokurátora o tom rozhodol sudca Špecializovaného trestného súdu, ktorý sa v krajine zaoberá najzávažnejšími kriminálnymi prípadmi.
ČTK to oznámila hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková. Dodala, že traja zo štyroch obvinených podali voči rozhodnutiu o väzbe sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať najvyšší súd a ktorá nemá odkladný účinok.
Medzi obvinenými sú podľa médií bývalý policajný vyšetrovateľ Tomáš Szabó, ďalej jeho príbuzný a niekdajší profesionálny vojak Miroslav Marček a tiež podnikateľ Zoltán Andruško.
Trojicu mužov elitnej policajná jednotka zadržala vo štvrtok. O deň neskôr k nim pribudla podnikateľka Alena Zsuzsová.
Dôvodom väzby u väčšiny z obvinených je obava z možného úteku, z ovplyvňovania svedkov a z pokračovania trestnej činnosti.
U Andruskóa, ktorý ako jediný sťažnosť proti väzbe nepodal, súd zo spomínaných troch väzobných dôvodov nezistil možnosť ovplyvňovania svedkov obvineným.
Obvinená z objednávky vraždy
List Denník N napísal, že Zsuzsová bola obvinená z objednania vraždy Kuciaka a Kušnírovej, ale že nemusí byť hlavným zadávateľom činu.
Taktiež právny zástupca Kuciakovu rodiny Daniel Lipšic uviedol, že Zsuzsová bola skôr len sprostredkovateľom a že vrah hlavného zadávateľa vraždy možno ani nepoznal.
Podľa televízie Markíza sa Zsuzsová dobre pozná s kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom, ktorý je vo väzbe v inom prípade a o ktorom Kuciak tiež písal.
Ani jeden zo spomínanej štvorice obvinených predtým nepatril na medzi verejne známe osoby.
Kuciakove články
Kuciak v nedokončenom článku písal okrem iného o aktivitách talianskych podnikateľov na východnom Slovensku, ktoré médiá spájali s mafiou, a o väzbách jedného z nich - Antonina Vadalu - na blízkych spolupracovníkov bývalého premiéra Roberta Fica.
Vadalu slovenské úrady medzitým vydali do Talianska na trestné stíhanie pre podozrenie z drogových deliktov.
Kuciak sa venoval aj podozreniam z daňových podvodov, ktoré sa týkali tiež ľudí označovaných za blízkych Ficovej strane Smer-sociálna demokracia.
Kočner zase vlani Kuciakovi v telefonickom rozhovore povedal, že sa o neho a o jeho rodinu bude zaujímať a že zverejní ich prípadné prešľapy.
Vražda novinára Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírová v ich dome v obci Veľká Mača neďaleko Trnavy vyvolala na Slovensku najväčšie demonštrácie od pádu komunizmu v roku 1989 a tiež politickú krízu, ktorá vyústila v demisiu premiéra Fica.
Polícia i prokuratúra skôr oznámili, že dôvodom Kuciakovej vraždy bola jeho novinárska práca.