Keď v druhej polovici 18. storočia cisársky komorník Péter Szápary dal postaviť kaštieľ v Čunove netušil, že o niekoľko storočí bude lokalita vyhľadávanou destináciou Bratislavčanov, a nielen tých.
Ani rastúci záujem o miesto neďaleko vodného diela Gabčíkovo, či blízkosť maďarských a rakúskych hraníc, a teda významný turistický potenciál, však nezabránil chátraniu tohto historického objektu, zaradeného medzi pamiatky. Smutnou bilanciou je, že aj mnohé ďalšie sú v súčasnosti v havarijnom stave, pritom ide o naše národné bohatstvo.
Príčinou býva nielen nedostatok financií, ale často aj nevyriešené majetkové spory či celkový nezáujem. „Dnes absolventi vedia z našich dejín veľmi málo, možno majú aj nejaké teoretické odborné vedomosti, ale v praxi ich mnohí nevedia použiť. O pamiatkach nevedia nič, a preto sa o ne ani nestarajú. Vnímajú ich len ako ruinu, ktorá zavadzia, a na jej mieste by mohol byť nejaký developerský projekt,“ tvrdí Ivan Pauer, prezident Stavebnej komory Slovenskej republiky.
Niektoré vzácne objekty však takýto smutný osud nečaká. Dostali totiž druhú šancu v podobe potrebnej revitalizácie. HN si pripravili prehľad niekoľkých projektov ich obnovy, ktoré budú prebiehať v roku 2022.
Cintorín s pamätníkom Slavín v Bratislave
Spoločne s cintorínom padlých v prvej svetovej vojne v Petržalke predstavuje Slavín jediné miesto posledného odpočinku s...
Zostáva vám 85% na dočítanie.