HN/Peter Mayer
StoryEditor

Lajčák: Prijatie desiatich sýrskych sirôt si Slovensko môže dovoliť, je to v súlade s tým, čo presadzujeme

03.11.2018, 10:28
Autor:
TASRTASR
Miroslav Lajčák pripomenul, že aj keď Slovensko odmietlo povinné kvóty, nepopiera, že migrácia je európskym problémom.

Slovensko by podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) malo prijať desať sýrskych sirôt z gréckych utečeneckých táborov.

Ako v piatok (2. 11.) uviedol, slovenská spoločnosť si to môže ekonomicky dovoliť a je to v súlade s tým, čo Slovensko v otázke migrácie presadzuje.

"Je to naša dobrovoľná iniciatíva, my rozhodujeme o tom, kto k nám príde, my si tých desať maloletých detí vyberieme. Máme zariadenia na východnom Slovensku, kde ich môžeme prichýliť, máme legislatívne mechanizmy, ktoré zabránia tomu, čoho sa niektorí ľudia boja, že sa otvoria dvere, ktorými potom príde nekontrolovateľné množstvo ľudí. Nie, desať znamená desať," zdôraznil minister.

Pripomenul tiež, že aj keď Slovensko jednoznačne odmietlo povinné kvóty, nepopiera, že migrácia je európskym problémom.

"Vyšehradské krajiny nadštandardne prispeli k fungovaniu misie Frontex, Slovensko má jeden z najvyšších príspevkov na hlavu. Vysielame našich policajtov napríklad na ochranu macedónskych hraníc, spolupracujeme so Slovinskom - my ukazujeme, že sme súčasťou tohto riešenia," povedal.

O prijatí sýrskych sirôt začiatkom októbra hovoril aj predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD).

Slovensko by sa podľa neho dokázalo postarať o takéto siroty, nie však v zariadeniach pre utečencov, ale v detských domovoch.

Požiadal o čas na posúdenie možností a kapacít. Iniciatívu, naopak, kritizovali koaličná SNS a opozičné hnutie Sme rodina.

Miroslav Lajčák v rozhovore zo začiatku októbra hovoril o prieskumoch pred budúcoročnými prezidentskými voľbami:

01 - Modified: 2022-12-03 21:58:34 - Feat.: - Title: USA na severe Sýrie obnovili spoločné hliadky s kurdskými silami. Hrozila pozemná turecká invázia 02 - Modified: 2022-12-03 06:00:34 - Feat.: - Title: Americké jednotky a Sýrske demokratické sily kvôli tureckým útokom prerušili hliadkovanie na severe Sýrie 03 - Modified: 2022-11-28 14:11:59 - Feat.: - Title: Turecko je takmer pripravené na pozemnú operáciu v Sýrii. Rozhodnutie o invázii môže byť prijaté čoskoro 04 - Modified: 2022-11-27 19:20:05 - Feat.: - Title: Tisíce Kurdov demonštrovali v Sýrii proti tureckým náletom 05 - Modified: 2022-11-23 10:54:16 - Feat.: - Title: Turecko pri náletoch zasiahlo ruskú základňu v severnej Sýrii, informujú kurdské zdroje
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. december 2022 15:22