Odkedy je Brno mestom slovenských študentov?
Myslím si, že Brno bolo vyhľadávanou destináciou pre slovenských študentov ešte pred rozpadom federácie. Aj ja som mal medzi spolužiakmi niekoľko Slovákov a aj z tej malej vzorky bolo jasné, že do Brna chodia najmä zo západného Slovenska, a taktiež slovenskí Maďari. Po rozpade Československa sa to ešte posilnilo. Nepochybne sme o to sami v minulosti usilovali, pretože geograficky je pre Brno polovica Slovenska rovnako blízka ako napríklad východná časť Česka.
Nedávno sme oslávili sto rokov od vzniku Československa. Je Masarykova univerzita stále československá?
My to hovoríme stále a sme na to hrdí, že sme najväčšou slovenskou univerzitou v Českej republike. Aktuálne ich tu je viac ako päťtisíc.
Spomínali ste boj o našich študentov. Ako ste o Slovákov bojovali?
Testy študijných predpokladov sme organizovali a stále organizujeme aj v Bratislave a ďalších slovenských mestách. A pod celý vývoj sa podpísalo aj to, že minulé slovenské vlády výrazne podcenili oblasť vysokého školstva. Miera podfinancovania slovenských vysokých škôl bola katastrofálna. Teraz to už nie je také dramatické, ale české školy tým získali obrovskú konkurenčnú výhodu, najmä v oblastiach, ktoré vyžadujú väčšie investície.
Takže sem prišli a stále chodia za kvalitným vzdelaním?
Áno, robili sme si analýzy výsledkov českých a slovenských študentov v prijímacom konaní. Z nich vyplýva, že Slováci sú lepší. Zo Slovenska získavame o niečo lepšiu časť študentskej populácie než z Česka. Takže sme voľbou pre najl...
Zostáva vám 85% na dočítanie.