TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Koalícii hrozí po Lajčákovej demisii osud Dzurindovej vlády, hovorí politológ

29.11.2018, 19:30
Autor:
TASRTASR
Po abdikácii z ministerskej pozície sa Lajčák stane automaticky poslancom NR SR.

Krok ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) podať demisiu politológa Juraja Marušiaka neprekvapil. Pre TASR uviedol, že vzhľadom na medializovanú názorovú konfrontáciu s členmi vládnej koalície sa Lajčákovo rozhodnutie dalo očakávať.

"Keď si zoberieme najmä postoj SNS a vyjadrenia národniarov na jeho adresu, nemal Lajčák inú alternatívu," mieni politológ.

Poukazuje aj na to, že ho nepodržali ani jeho "vlastní" zo Smeru. "V otázke, ktorú on považoval za vysoko relevantnú, boli vyjadrenia niektorých členov Smeru, jemne povedané, voči Lajčákovi nekorektné," uviedol.

​Dal jasne najavo, že nebude kandidovať za prezidenta

Rozhodnutím podať demisiu v nadväznosti na odmietnutie paktu OSN o migrácii parlamentom dal Lajčák podľa Marušiaka zároveň jasne najavo, že nebude kandidovať za prezidenta.

Jeho budúcnosť vidí v diplomatickej misii v zahraničí. "Ak má takéto ambície, učite nepôjde do nejakej otvorenej roztržky s vládnymi stranami a vládou, ktorá ho na pozície v európskych či svetových diplomatických štruktúrach môže presadzovať," naznačil politológ.

​Rozloženie síl v parlamente

Otázne však podľa neho je, čo sa bude po Lajčákovej demisii diať v parlamente. Po abdikácii z ministerskej pozície sa Lajčák stane automaticky poslancom NR SR. "Bol to nominant Smeru, ale je otázne, či po tomto všetkom sa nezmení rozloženie síl v zákonodarnom zbore," povedal.

Koalícii podľa Marušiaka reálne hrozí, že by sa mohla dostať do situácie Dzurindovho kabinetu z roku 2006, keď sa ako menšinová vláda musela uchádzať o podporu nezávislých poslancov.

Pozrite si archívny rozhovor s Miroslavom Lajčákom pre HN:

01 - Modified: 2023-09-18 19:43:31 - Feat.: - Title: Kosovský premiér kritizuje Lajčáka, hovorí o zaujatosti v prospech Srbska 02 - Modified: 2023-06-18 14:35:25 - Feat.: - Title: Šéf bosnianskej diplomacie pre HN: Vojna na Ukrajine urýchlila našu európsku integráciu. Pomáhajte nám v nej 03 - Modified: 2023-06-06 18:39:00 - Feat.: - Title: Lajčák a Escobar rokovali o situácii na severe Kosova 04 - Modified: 2020-03-10 12:23:00 - Feat.: - Title: Lajčák nebude mať po odchode z vlády núdzu o prácu. Chce sa vrátiť do Európskej únie 05 - Modified: 2020-02-13 07:55:28 - Feat.: - Title: Lajčák by sa mohol stať vyslancom OSN pre spornú Západnú Saharu, nahradil by nemeckého exprezidenta
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
19. september 2023 07:10