TASR/Martin Baumann
StoryEditor

OĽaNO v prezidentských voľbách podporí Mistríka, Čaputovú alebo Mikloška, ak sa dohodnú

17.12.2018, 07:28
Autor:
TASRTASR
Matovičovci vyzvali troch kandidátov, aby sa zhodli na jednom mene.

Hnutie OĽaNO by v prezidentských voľbách podporilo Františka Mikloška, Zuzanu Čaputovú alebo Roberta Mistríka. Podľa hnutia sa majú dohodnúť medzi sebou.

Ak to neurobia do termínu vyhlásenia volieb, OĽaNO oznámi svoj ďalší postup. Informoval o tom hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

"Medzi záujemcami o funkciu prezidenta sú traja kandidáti, ktorí by v prípade zvolenia mohli byť dôstojnou hlavou štátu. Sú nimi Zuzana Čaputová, František Mikloško a Robert Mistrík. Keďže však z väčšej časti oslovujú podobných voličov, rozdrobenosť hlasov zásadne zvyšuje šance iných kandidátov s pochybnou minulosťou, ktorí by Slovensku nepriniesli nič dobrého," napísalo hnutie.

Od kandidátov očakáva, že uprednostnia záujmy Slovenska pred osobnými ambíciami a zabránia prepadnutiu akýchkoľvek hlasov.

O spoločnom konzervatívnom kandidátovi na prezidenta chcelo s OĽaNO rokovať KDH. Bolo by pripravené rokovať s víťazom primárnych volieb, ktorý by vzišiel zo zápasu medzi Veronikou Remišovou a Františkom Mikloškom.

Ak by k tomu nedošlo, tak strana v prvom kole prezidentských volieb podporí kandidáta s podporou opozície, ktorý má najväčšiu šancu dostať sa do druhého kola. Musí sa však so stranou dohodnúť na kultúrno-etických otázkach.

Čaputovej postoj zostáva rovnaký

Na výzvu OĽaNO reagovala Zuzana Čaputová. "Dôveru hnutia OĽaNO si vážim. Môj postoj je od začiatku rovnaký. Ak nám ide o dobro tejto krajiny, musíme byť všetci demokratickí kandidáti pripravení sa v kľúčovom momente zachovať zodpovedne. Ja sa momentálne snažím najmä prezentovať moju víziu spravodlivejšej a lepšej krajiny," hovorí prezidentská kandidátka. 

Z prieskumov podľa Čaputovej vyplýva, že s Mistríkom oslovujú podobných voličov. "Ak sú však rozdiely v prieskumoch stále malé, mali by sme umožniť voličom rozhodovanie na porovnaní príbehov, názorov a plánov, nie na porovnaní percent. Napríklad aj formou predvolebných debát. Určite sa rozhodnem zodpovedne a v prospech Slovenska, ale teraz to považujem za predčasné," dodala.  

Podmienky nie sú na mieste, hovorí Mistrík

Robert Mistrík tvrdí, že podmienky, ktoré si kladie OĽaNO, nie sú na mieste, keďže František Mikloško opakovane potvrdil neochotu podporiť silnejšieho kandidáta. 

"Uchádzam sa aj o hlasy voličov OĽaNO, ktorí určite chápu, že hranie neprehľadných politických hier je hazardovaním s budúcnosťou Slovenska. Do volieb máme niečo okolo troch mesiacov a pred sebou dlhé sviatky, počas ktorých budú všetci hlavou inde. Preto aj v mene voličov, túžiacich po slušnom a spravodlivom Slovensku, vyzývam najväčších politických hráčov k zodpovednému konaniu," apeluje Mistrík.

Mistrík zároveň deklaruje pripravenosť uchádzať sa o post prezidenta ako spoločný kandidát demokratickej opozície. "Nesmieme dopustiť, aby si úrad prezidenta uchmatli extrémisti alebo strany spojené s devastáciou spoločnosti. Považujem za nezodpovedné, aby si pár mesiacov pred voľbami politické strany opozície neuvedomovali tieto hrozby a nevedeli sa zhodnúť na spoločnom kandidátovi. Naťahovanie času a zneisťovanie voličov nie je nič iné ako napomáhanie Smeru-SD, ktorý si nevie nájsť kandidáta," dodal.

01 - Modified: 2020-04-02 14:59:54 - Feat.: - Title: Ústavný súd konečne rozhodol o Harabinových sťažnostiach. Boli zjavne neopodstatnené, tvrdí 02 - Modified: 2019-05-08 05:56:13 - Feat.: - Title: Prezidentskí kandidáti zverejnili náklady na kampaň. Kto minul najviac? 03 - Modified: 2019-05-04 09:31:53 - Feat.: - Title: Ani Čaputová, ani Mistrík. Transparency vyhodnotilo, kto mal najdrahšiu kampaň 04 - Modified: 2019-04-11 10:00:04 - Feat.: - Title: Harabin podal sťažnosť aj po druhom kole prezidentských volieb. Navrhuje ich opakovať 05 - Modified: 2019-04-07 09:57:05 - Feat.: - Title: Čaputovej zvolenie je vynikajúcou správou aj pre reputáciu Slovenska v USA, tvrdí historik z Harvardu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
13. august 2022 08:25