Miroslav LajčákTASR/M. Baumann
StoryEditor

Slovensko preberá predsedníctvo v OBSE, Lajčák predstaví priority

01.01.2019, 13:05
Autor:
TASRTASR
Troma hlavnými prioritami slovenského predsedníctva v OBSE majú byť prevencia a zmierňovanie následkov konfliktov, bezpečná budúcnosť a efektívny multilateralizmus.

Slovensko od utorka preberá predsedníctvo na čele Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Funkcie predsedu OBSE sa ujal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD). Slovenské predsednícke priority oficiálne predstaví vo viedenskom sídle organizácie 10. januára.

"Po celý tento rok tak bude udávať tón najväčšej regionálnej bezpečnostnej organizácii na svete, ktorá zahŕňa 57 účastníckych a 11 partnerských štátov na troch kontinentoch. Slovensko ako predsednícka krajina bude počas nadchádzajúceho obdobia reprezentovať OBSE navonok," ozrejmil tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Počas predsedníckeho obdobia bude Slovensko organizátorom a spoluorganizátorom zhruba 50 podujatí, približne polovica sa bude konať v Bratislave a okolí. Rezort informoval, že v lete tohto roka sa uskutoční neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí OBSE.

"Vrcholným predsedníckym podujatím a rozsahom najväčším podujatím v moderných dejinách SR bude Ministerská rada OBSE v decembri 2019 s očakávanou účasťou asi 70 národných delegácií," doplnil.

Na Slovensku sa zároveň uskutoční 12 profilových medzinárodných konferencií na najvyššej úrovni. Venovať sa budú témam, ako napríklad antisemitizmus, násilný extrémizmus a radikalizácia, ekonomicko-environmentálne aspekty, kybernetická bezpečnosť alebo správa a reforma bezpečnostného sektora.

Troma hlavnými prioritami slovenského predsedníctva v OBSE majú byť prevencia a zmierňovanie následkov konfliktov, bezpečná budúcnosť a efektívny multilateralizmus. Jeho mottom bude

"Predsedníctvo orientované na človeka". Podľa MZVaEZ sú tieto tri hlavné oblasti priorít previazané témami aktuálnymi na pôde OBSE.

Ministerstvo tiež upozorňuje, že do výkonu slovenského predsedníctva OBSE v roku 2019 bude vstupovať veľké množstvo premenných. Príkladom je Ukrajina, kde sa v budúcom roku uskutočnia prezidentské a parlamentné voľby.

Rezort sľubuje, že slovenské predsedníctvo sa bude snažiť byť aktívnym, spravodlivým a čestným pri mediovaní sporov a vedení diskusií, ale aj užitočným smerom k tým, ktorí budú mať záujem posunúť organizáciu do reality 21. storočia.

01 - Modified: 2023-12-09 11:27:02 - Feat.: - Title: RECENZIA Krásne obrazy, ale inak zmätok. Perinbaba mala zostať pri prvej časti 02 - Modified: 2023-12-08 12:00:00 - Feat.: - Title: Boj proti energeťákom graduje: V Česku ich čoskoro kúpiš už len s občianskym, v Poľsku až od 18-tich. Pridá sa aj Slovensko? 03 - Modified: 2023-12-08 14:00:00 - Feat.: - Title: Slovensko znížilo emisie skleníkových plynov o 44 percent. Sme na dobrej ceste, no musíme urobiť viac 04 - Modified: 2023-12-08 23:00:00 - Feat.: - Title: Od zajtra bude platiť nový vlakový grafikon. Pozrite si najdôležitejšie zmeny 05 - Modified: 2023-12-07 15:48:39 - Feat.: - Title: Detská chudoba na Slovensku? Tento prieskum priniesol závažné zistenia, bohaté krajiny sú na tom inak, ako by si čakal
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
09. december 2023 15:22