StoryEditor

Stranícka knižka Smeru "letí"

08.02.2007, 23:00
Účasť Smeru-SD vo vláde má pozitívny vplyv na vývoj členskej základne. Čoraz viac ľudí chce získať jeho stranícku knižku. Dnes sa môže popýšiť 15 tisíc členmi. Jediné z parlamentných strán, ktoré od volieb stráca svojich stúpencov, je KDH.

Účasť Smeru-SD vo vláde má pozitívny vplyv na vývoj členskej základne. Čoraz viac ľudí chce získať jeho stranícku knižku. Od júnových parlamentných volieb, keď sa strana Roberta Fica dostala k moci, sa tak rozšírili rady sociálnych demokratov asi o tisícku ľudí. Dnes sa môže popýšiť členskou základňou zhruba 15 a pol tisíca členov. Ľubica Končalová z tlačového oddelenia strany pritom upozorňuje - ďalší ľudia sa do Smeru stále hlásia.
Za členstvo funkcia
Prevažná väčšina ľudí hľadá za vstupom do strany istý benefit, upozorňuje politológ Peter Horváth. "Pokiaľ chcú získať nejaké miesta na úrovni miest a obcí alebo v štátnej správe, je vždy dobré mať politické krytie."
Vstup do Smeru akceleroval kariéru ministra financií Jána Počiatka či jeho štátneho tajomníka Petra Kažimíra. Obaja vstúpili do strany tesne pred voľbami. Predtým neboli v politických kruhoch známi - pochádzajú z podnikateľského prostredia. Kažimír vysvetľuje, že pred vstupom do Smeru pôsobil ako predseda Sociálnodemokratickej alternatívy. "Po jej zániku sme dostali odporúčanie orientovať sa na Smer." František Kašický sa stal ministrom obrany za Smer ešte bez straníckej knižky. Dnes pritom hovorí, že sa za sociálneho demokrata považuje. "Ak takáto ponuka príde a ja pre stranu urobím určité kroky, do Smeru vstúpim."
Ostražité regióny
Regionálni predsedovia Smeru pritom tvrdia - na ľudí, ktorí do strany vstupujú kvôli "teplému miestečku", si dávame pozor. Okresný predseda Smeru v Banskej Bystrici Peter Pelegrini hovorí, že práve z tohto dôvodu zastavili prijímanie členstva v období parlamentných aj komunálnych volieb. Až začiatkom tohto roka odobrili nových 15 žiadostí o prijatie. "Nie žeby sa nám niekedy potvrdilo toto podozrenie, ale chceli sme sa vyhnúť tomu, aby k nám ľudia vstupovali kvôli motívu, že získajú nejaké pozície ako politickí nominantni."
Okresný predseda Smeru v Nitre Štefan Štefek sa zaručil za všetkých nových členov. "Sú to ľudia, ktorí majú svoje zamestnanie. Prišli, lebo sa stotožňujú s našou politikou."
V Trenčíne pritom stranu postihol pravý opak. "Niekoľko členov od nás odišlo, lebo očakávali, že zmenou vlády získajú nejaké miesta, čo sa nestalo," vysvetľuje okresná predsedníčka v Trenčíne Anna Vitteková.
KDH stráca
Jediné z parlamentných strán, ktoré od volieb stráca počet svojich stúpencov, je KDH. Za posledný rok im odišlo zhruba 200 členov. Horváth za tým vidí fakt, že hnutie je mimo vlády. "Ľudia si uvedomili, že strácajú benefity." Práve v KDH tesne po voľbách tlačila časť regiónov vedenie do toho, aby kresťanskí demokrati vstúpili do vlády hoci aj so Smerom a HZDS. Dodnes v hnutí tento konflikt pretrval, čo môže byť podľa Horvátha ďalší dôvod odlevu členov. "Nie je to nič alarmujúce," hovorí tajomník kresťanských demokratov Pavol Abrhan. Podpredseda hnutia Július Brocka pokles členstva ani nezaznamenal. Avizuje, že sa tým vedenie bude zaoberať. ĽS-HZDS tvrdí, že za posledný rok mali členskú základňu stabilizovanú, ostatné parlamentné strany uvádzajú mierny nárast.
Miliónový biznis
Strany od svojich členov získavajú niekoľko miliónov korún v podobe členských príspevkov. Ročné členské národniarov je tisícka, v SDKÚ-DS zaplatia členovia podľa toho, či pracujú, sto až 300 korún za rok. V SMK či ĽS-HZDS sa príspevok rozdeľuje podľa toho, aké funkcie daný člen zastáva. Ľudia vo vyšších organizačných štruktúrach ľudovej strany dávajú do straníckej kasy tisícku mesačne, poslanci parlamentu až 2 500 korún. Poslanci parlamentu za SMK podporujú stranu 4 tisíckami ročne.

Príjmy strán z členských príspevkov (rok 2005, v mil. Sk):
Smer 13
ĽS-HZDS 5
SDKÚ-DS 4,5
KDH 1,9
SMK 1,85
SNS* 0,041
* posledný údaj je z roku 2003

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
13. jún 2025 21:20