HN/Pavol Funtál
StoryEditor

Nový prezidentský prieskum: Čaputová je už tesne za Mistríkom, prvé kolo by vyhral Šefčovič

12.02.2019, 16:40
Autor:
mahomahochocho
Prieskum ukazuje rozdiel 1,1 percentuálneho bodu medzi Robertom Mistríkom a Zuzanou Čaputovou.

Ak by sa prezidentské voľby konali vo februári, do druhého kola by sa podľa prieskumu agentúry AKO dostal eurokomisár Maroš Šefčovič so ziskom 18,2 percent a vedec Robert Mistrík, ktorého by podporilo 15,8 percent opýtaných.

Tesne za Mistríkom nasleduje kandidátka Progresívneho Slovenska Zuzana Čaputová, ktorá má dôveru 14,7 percenta respondentov. 

Nad hranicu 10 percent by sa dostal aj sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin (12,8 percent). Nasledujú podpredseda parlamentu Béla Bugár (7,8 percent) a poslanec Národnej rady za Sme rodina Milan Krajniak (7,4 percenta).

Päťpercentnú hranicu prekonali tiež Marian Kotleba (6,9 percent), František Mikloško (5,5 percent) a Eduard Chmelár 5,0 percent).

Agentúra AKO uskutočnila prieskum v dňoch 8. až 12. februára 2019 na vzorke 1000 respondentov. Išlo o prvý prieskum, kde sa merali preferencie už podľa zoznamu 15 oficiálnych kandidátov. 

Politológ a riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích hovorí, že prieskum ukazuje únik štyroch kandidátov, ktorí zrejme zabojujú o víťazstvo.

"Zuzana Čaputová sa doťahuje, môže to byť intenzitou kampane," hovorí Hřích, podľa ktorého môže stáť za rastom preferencií kandidátky Progresívneho Slovenska aj to, že jej meno je oveľa známejšie ako na začiatku kampane. 

20. máj 2022 08:51