Takto platí Airbnb dane za zdieľanie ubytovania
Prvá úroveň: Airbnb musí na Slovensku a vo všetkých krajinách, kde pôsobí, platiť daň z príjmu. Veľké firmy si dokážu svoje dane z príjmu znížiť. Peniaze prejdú niekoľkými štátmi a nakoniec sa zdania v daňovom raji, ako je napríklad Írska republika, nižšou sadzbou.
Druhá úroveň: ďalšia daň, ktorú musí firma zo svojej činnosti odviesť, je daň z prenájmu nehnuteľností. Neplatí ju samotná firma, ale jednotliví prenajímatelia, ktorí z lízingu svojich bytov a domov profitujú. Prenajímatelia sa u nás riadia štandardnými právnymi normami o prenájme realít.
Tretia úroveň: okrem dane z príjmu a dane z prenájmu musia účastníci zdieľaného krátkodobého prenájmu nehnuteľností platiť aj miestne dane. Tieto dane musia opäť platiť prenajímatelia, odborníci však upozorňujú, že kvôli slabej kontrole a nedostatku informácií ich množstvo ľudí neplatí.
Airbnb dane platí. Šikovní právnici a daniari však dokážu firme dane znížiť optimalizáciou pomocou korporátnych a daňových štruktúr.
Vo verejnosti je zakorenená predstava, že vlády nemajú rady firmy zdieľanej ekonomiky, lebo neplatia dane. Z tohto klišé platí najmä časť o vládach a ich vzťahu k zdieľanej ekonomike. Jej zdaňovanie im totiž nejde tak dobre ako pri štandardnom podnikaní. Väčšina kabinetov preto naďalej robí všetko pre to, aby sťažila digitálnym platformám zdieľania život. O tom svedčí aj prípad Uberu. Ten na Slovensku i v ďalších štátoch zakázali súdy. Platformy zdieľanej ekonomiky sa napriek odporu vlád tešia medzi bežnou populáciou neustále rastúcej popularite....
Zostáva vám 85% na dočítanie.