StoryEditor

Ministerstvo obrany odmietlo vyše stomiliónovú investíciu z USA. Lajčákov rezort to kritizuje

11.03.2019, 11:04
Autor:
klkl
Peniaze od americkej vlády mali byť použité na modernizáciu vojenských letísk.

Slovenské ministerstvo obrany ukončilo rokovania s Američanmi o investícii do našej obrany. 

105 miliónov eur malo byť použitých na modernizáciu slovenských vojenských letísk. Rezort obrany argumentuje, že prijatie tejto investície spolu s ďalšími podmienkami, ktoré s ňou súvisa, by bolo zásahom do suverenity Slovenska. 

"Rezort obrany považuje za ohrozenie, resp. obmedzenie suverenity Slovenskej republiky akékoľvek vytvorenie právnych podmienok pre pôsobenie cudzích ozbrojených síl na území Slovenska na neurčitý čas," píše rezort v stanovisku. 

Vytvorenie základní

Podľa ministerstva obrany bola ponúknutá pomoc iba "zameraná výhradne na budovanie zariadení, resp. objektov, ktoré slúžia prioritne pre rozmiestnenie príslušníkov americkej armády, vojenskej techniky a materiálu, resp. využitie pre akékoľvek účely." Podľa rezortu obrany táto ponuka nezodpovedala požiadavkám Ozbrojených síl SR.

Ako uvádza rezort, poskytnutie financií bolo viazané na prítomnosť amerických vojakov na našom území a že "takéto pôsobenie cudzích vojsk by mohlo byť v zmysle terminológie NATO  považované za vytvorenie základne cudzích vojsk na území Slovenskej republiky, s čím vedenie ministerstva obrany zásadne nesúhlasí."

Reakcia ministerstva zahraničia

Krok ministerstva obrany však kritizovalo ministerstvo zahraničia, ktoré na dohode s Američanmi pracovalo. Rezort diplomacie pripomína, že obrana s ním ani s inými stranami, ako sú Bezpečnostná rada štátu, vláda, či koaličná rada, rozhodnutie odstúpiť od rokovaní neprediskutovala. 

"Ministerstvo v súvislosti so zdôvodneniami uvedenými vo vyhlásení rezortu obrany zdôrazňuje, že rokovania o dohode neboli ukončené a závisí od slovenskej strany, aká bude jej finálna podoba. MZVEZ SR ďalej pripomína, že ide o rámcovú dohodu a na uskutočnenie akýchkoľvek konkrétnych aktivít v rámci jej uplatňovania by boli potrebné samostatné zmluvy," píše v stanovisku ministerstvo zahraničia. 

Rezort zároveň upozorňuje, že v prípade, že Slovensko od dohody odstúpi, bude jedinou členskou krajinou NATO, ktorá tak urobí. "Ministerstvo nezaznamenalo, že by došlo k ohrozeniu suverenity tých členských štátov NATO, ktoré podobnú dohodu s USA uzavreli," dodáva.

​Rokovania o americkej investícii kritizoval šéf SNS Andrej Danko. Práve nominant národniarov, Peter Gajdoš, stojí na čele ministerstva obrany. Danko v diskusnej relácii na televízii TA3 v nedeľu povedal, že peniaze od Američanov treba odmietnuť. 

"Slovensko má dosť svojich peňazí, nikdy žiadne iné vojská okrem cvičení na území SR byť nemôžu," povedal. Danko zároveň podmienil odmietnutie investície zotrvaním jeho strany vo vláde.

Kritika Mosta-Híd

Najmenšia koaličná strana Most-Híd v reakcii upozornila na zásadný obrat v postoji šéfa SNS. "Predstavitelia SNS vrátane ministra obrany v diskusiách o nevyhovujúcom stave našej armády doteraz argumentovali tým, že ozbrojené sily sú podfinancované. Preto nerozumieme radikálnemu obratu stanoviska SNS, ktorým naznačuje, že finančných prostriedkov je zrazu dosť," uvádza sa v stanovisku strany.

Americká investícia mala byť súčasťou dohody o vojenskej spolupráci (DCA), o ktorej rokovalo Slovensko so Spojenými štátmi. Z peňazí sa mala okrem iného financovať modernizácia leteckých základní na Sliači a v Kuchyni. 

Obdobné ponuky zo strany USA boli okrem SR, Islandu a Nórska, ponúknuté aj Maďarsku, Lotyšsku, Estónsku, Rumunsku, Malte či Luxembursku a Bulharsku. Letisko Sliač bolo už aj v minulosti modernizované s podporou finančných prostriedkov NATO.

01 - Modified: 2022-09-12 11:37:30 - Feat.: - Title: Hlivák reaguje na rozhovor s Mikulcom v HN: Politici vyslovujú názor, ÚVO vedie konania 02 - Modified: 2022-08-20 08:43:00 - Feat.: - Title: Klimatické zmeny vplývajú aj na bezpečnosť, ozbrojené sily ich zohľadňujú v plánoch 03 - Modified: 2022-07-21 09:59:17 - Feat.: - Title: Naďov rezort predložil návrh na podporu obrany štátu, upozorňuje na málo financií 04 - Modified: 2022-07-19 15:44:30 - Feat.: - Title: Naď rokoval so slovinským ministrom. Riešili aj obranný priemysel 05 - Modified: 2022-07-18 13:42:46 - Feat.: - Title: Z vojenských lesov hlásia zvýšené riziko požiarov, do časti je zákaz vstupu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. september 2022 21:31