StoryEditor

Pellegriniho odkaz Dankovmu ministrovi: Odmietnutie peňazí od USA nie je pre mňa uzavretá vec

13.03.2019, 09:35
Autor:
redredTASRTASR
Koaličná rada sa podľa premiéra bude téme venovať na budúci týždeň, rokovať sa má aj so šéfmi rezortov obrany a diplomacie.

Odmietnutie financií z USA na opravu slovenských letísk pre premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) nie je uzavreté.

Zatiaľ podľa neho ide o názor ministra obrany a definitívny postoj Slovensko oznámi až po oficiálnom rokovaní.

Premiér: Ja nebudem nikoho presviedčať

Koaličná rada sa podľa jeho slov bude téme venovať na budúci týždeň, rokovať sa má aj so šéfmi rezortov obrany a diplomacie.

Pellegrini pred rokovaním vlády povedal, že ministra Gajdoša a SNS nebude presviedčať, aby zmenili stanovisko.

"Ja nebudem nikoho presviedčať. Budúci týždeň bude rokovanie ministra obrany, ministra zahraničných vecí a mňa. Tam si veci prejdeme za rokovacím stolom no a potom budeme informovať o tom, aký bude oficiálny postup Slovenska," povedal premiér.

"Ak to bude výhodné pre krajinu a nebude to mať žiaden vplyv na suverenitu našej krajiny a nebude to vyslovene súhlas, že si tu budú vojská cudzích krajín behať hore-dole bez kontroly, tak by sme boli viete čo, ak by sme tých 105 miliónov eur odmietli," vyhlásil premiér.

Podľa neho je dôležité prijať rozhodnutia o zmluvách až vtedy, keď je na stole definitívny kontrakt. Apeloval tiež na triezve rozhodovanie bez zbytočných emócií.

Neuhne ani o milimeter

Pellegrini si tiež nemyslí, že by sa rozhodnutia, aké spravilo Ministerstvo obrany SR, mal dozvedať z novín. Upozornil, že takéto vyhlásenia vnímajú aj v zahraničí a pre Slovensko je dôležité zachovať si medzinárodný kredit. "Aj včera som deklaroval v Štrasburgu, že vláda pod mojím vedením neuhne ani o milimeter z jasného proeurópskeho a proatlantického smerovania krajiny," pripomenul v tejto súvislosti.

Rezort obrany v pondelok (11.3) informoval, že sa nebude ďalej zúčastňovať na rokovaniach o finančnej pomoci v rámci Dohody o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými.

Jej prijatie by podľa rezortu ohrozilo suverenitu Slovenskej republiky. Argumentuje aj tým, že ponuka USA nereflektovala na operačné požiadavky Ozbrojených síl SR. Rozhodnutie prekvapilo aj rezort diplomacie, ktorý v pondelok napísal, že s ním MO SR svoje rozhodnutie nekonzultovalo.

01 - Modified: 2023-01-27 13:32:55 - Feat.: - Title: Maďarsko sa zapojí do ochrany vzdušného priestoru Slovenska, potvrdil Naď. Pre Budapesť sme spojencom 02 - Modified: 2023-01-27 11:27:30 - Feat.: - Title: Samosprávy pod Poľanou na protest vypnú verejné osvetlenie, chcú vyjadriť nespokojnosť s vládou 03 - Modified: 2023-01-26 10:55:53 - Feat.: - Title: Vláda v zdravotníctve zlyháva, trpieť budú pacienti, tvrdí Bittó Cigániková. Môže prísť k strate financií 04 - Modified: 2023-01-26 10:03:21 - Feat.: - Title: Ak pôjdu samosprávy do ulíc, KDH ich podporí so svojimi primátormi. Vláda nerieši naše otázky, tvrdia obce 05 - Modified: 2023-01-25 16:50:03 - Feat.: - Title: Vláda hovorí s podnikateľmi, ktorých zasiahli ceny energií. Hirman prijal pekárov, cukrárov a cestovinárov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. január 2023 06:27