Protikorupčný pochod,Pavol Funtál
StoryEditor

Rada Európy dala Slovensku vizitku: Za šesť rokov sme nezvládli ani polovicu protikorupčných opatrení

26.03.2019, 11:16
Autor:
TASRTASR
Protikorupčný orgán Rady Európy vo svojej správe vyjadril poľutovanie nad nesplnením niektorých opatrení.

Slovenská republika dosiahla určitý pokrok v implementácii opatrení na predchádzanie korupcii medzi poslancami, sudcami a prokurátormi, štátne úrady by však mali zintenzívniť svoje úsilie na dokončenie prebiehajúcich reforiem.

Uviedla to v utorok vo svojej správe Skupina štátov proti korupcii (GRECO), protikorupčný orgán Rady Európy (RE).

V správe GRECO sa uvádza, že šesť rokov po prijatí Štvrtého kola hodnotiacej správy z roku 2013 Slovensko realizovalo iba sedem zo šestnástich odporúčaní tejto skupiny. Tri odporúčania neboli realizované a ďalších šesť len čiastočne.

Rada Európy podľa tohto dokumentu víta, že slovenský parlament prijal novelu ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.

Protikorupčný orgán vyjadril poľutovanie

Po zavedení do praxe by to malo zlepšiť pravidlá týkajúce sa transparentnosti finančných záujmov a výhod poslancov, najmä ich povinnosť deklarovať dary alebo iné výhody a používanie nehnuteľného alebo hnuteľného majetku.

Skupina GRECO upozornila, že mimoriadne dôležité odporúčanie - vypracovanie etického kódexu, ktorý má riešiť konflikty záujmov a prijímanie darov a iných výhod poslancami - musí byť dokončené parlamentnou pracovnou skupinou a predložené Národnej rade na formálne prijatie.

Protikorupčný orgán Rady Európy vyjadril poľutovanie nad tým, že sa na Slovensku nepodarilo dosiahnuť politický konsenzus o tom, ako dosiahnuť väčšiu transparentnosť legislatívneho procesu prostredníctvom úpravy vzťahov medzi poslancami a tretími stranami, čo sa týka aj lobistov. Tiež sa nepodarilo posilniť dohľad a presadzovanie pravidiel pre zverejňovanie finančných informácií.

Vyzvala zodpovedné orgány

Správa GRECO zohľadnila, že slovenská strana pracuje na vývoji "pravidiel výkladu" nového Kódexu správania sudcov, ktorý sa týka konfliktu záujmov sudcov, a privítala, že sa podarilo posilniť presadzovanie pravidiel týkajúcich sa majetkových priznaní sudcov.

Podľa GRECO je však určená hranica vo výške 6600 eur pre nahlásenie darov prijatých sudcami a prokurátormi ešte stále príliš vysoká. V správe sa tiež uvádza, že pokiaľ ide o prokurátorov, slovenská strana ešte musí zverejniť informácie o majetkových priznaniach prokurátorov.

GRECO vyzvala zodpovedné slovenské orgány, aby do 31. decembra 2019 podali správu o opatreniach prijatých na implementáciu doteraz neuskutočnených odporúčaní Rady Európy.

01 - Modified: 2024-12-18 17:30:00 - Feat.: - Title: Obchodná dohoda medzi EÚ a Mercosurom je príležitosťou pre slovenských exportérov 02 - Modified: 2024-12-18 15:09:05 - Feat.: - Title: Manželka španielskeho premiéra odmietla akékoľvek previnenie v korupčnej kauze 03 - Modified: 2024-12-18 15:02:45 - Feat.: - Title: Hoci je Visolajský iba pešiak, na šachovnici zaháňa do defenzívy aj tie najvyššie figúry 04 - Modified: 2024-12-18 11:55:11 - Feat.: - Title: Akcia Vivaldi: Policajti zaistili v Česku a na Slovensku rekordné množstvo pervitínu 05 - Modified: 2024-12-18 10:11:59 - Feat.: - Title: Moskva sa nechystá vyradiť Slovensko a Maďarsko zo zoznamu nepriateľských štátov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
18. december 2024 23:02