TASR
StoryEditor

Súd rozhodol o podmienečnom prepustení Mikuláša Varehu. Na slobodu však zatiaľ nejde

16.04.2019, 12:27
Autor:
TASRTASR
Uznesenie nie je právoplatné, keďže prokurátor podal sťažnosť.

Senát prešovského okresného súdu v utorok v sabinovskej väznici rozhodol o podmienečnom prepustení Mikuláša Varehu. Uložil mu skúšobnú dobu v trvaní šiestich rokov a povinnosť nosenia monitorovacieho náramku.

Archívne video o Varehovi z relácie Súmrak Bossov, ktorú natočila RTVS:

Zároveň mu zakázal opustiť územie Slovenskej republiky. Uznesenie nie je právoplatné, keďže prokurátor podal sťažnosť. O prípade bude rozhodovať krajský súd. Vareha tak zostáva za mrežami do rozhodnutia odvolacieho súdu. 

"Súd postupuje v duchu litery zákona. Všetky správy, celé hodnotenie, ako aj zmysel zákonodarcu smeroval k tomu, aby sa slovenské väznice viac-menej vyprázdnili. Všetci, čo spĺňajú podmienky, pokračujú v treste, aj keď iným spôsobom, pretože obmedzenia, ktoré súd uložil, ako dohľad a náramok, sú ešte viac obmedzujúce, ako keď je človek zavretý v útvare," povedal po pojednávaní Varehov obhajca Jozef Onďák.

"Teším sa z toho, že sudca ho prepustil, pretože má už odsedené dve tretiny a podmienka je polovica. Takže už je načase, aby išiel na slobodu. Prokurátor by mohol prihliadnuť na to, že dve tretiny má odsedené, je prvotrestanec a ešte aj bývalý policajt," uviedla družka Varehu Daniela Bodnárová.

Podnikateľa zadržali v roku 2011. Podľa rozhodnutia súdov si odpykáva 11-ročný trest odňatia slobody za trestné činy skrátenia dane a poistného a neodvedenia dane a poistného. Svojím konaním spôsobil ujmu veľkého rozsahu vo výške približne 57 miliónov eur. Keďže Vareha neuhradil peňažný trest 100-tisíc eur, po odpykaní trestu by mal stráviť za mrežami ešte jeden ďalší rok.

Obžaloba prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Varehu vinila z fiktívnych obchodov medzi jeho firmami, ktorými mal štát poškodiť o 58,1 milióna eur. Zemplínsky veľkopodnikateľ figuroval ako konateľ a spoločník v 77 firmách a 11 z nich medzi sebou nakupovalo a predávalo štepné púčiky jabloní a lykožrúty v obrovskom objeme viac ako 55 miliónov euroočiek (štepov) a viac ako 414 miliónov kusov lykožrútov.

V čase súdneho procesu Vareha presviedčal senát, že lykožrút nie je škodca, ale biologické krmivo. Kŕmili vraj ním bažanty, pštrosy a ryby. Prokurátor argumentoval, že "také množstvá sa u nás ani nevyskytujú a sú neobchodovateľné". Tvrdil tiež, že k žiadnemu biznisu reálne nedošlo, iba papierovo. Vareha svoju vinu popieral.

01 - Modified: 2023-09-04 11:55:44 - Feat.: - Title: Najbizarnejšie strany vo voľbách: Núkajú štátnu služobnú kravu aj riadenie súdov pomocou umelej inteligencie 02 - Modified: 2021-07-20 22:04:16 - Feat.: - Title: Väznice sú plné nevinných 03 - Modified: 2021-07-20 15:31:12 - Feat.: - Title: Infarkt, exekúcie a miliónové dlhy. Varehova družka spadla do diery plnej problémov, kráľ Zemplína mení plány 04 - Modified: 2020-02-27 11:21:03 - Feat.: - Title: Vývoz stoviek čerpadiel do Moskvy bol podvodom. Najvyšší súd uznal Varehu za vinného z krátenia dane 05 - Modified: 2019-12-04 14:20:13 - Feat.: - Title: Vareha vytvoril na Zemplíne daňový raj. Akému biznisu sa venoval a čo ho dostalo za mreže?
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. november 2024 11:52