Sloboda tlače sa vo svete opäť zhoršila, vyplýva to z každoročnej správy medzinárodnej mimovládnej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF).
Slovensko sa v rebríčku 180 krajín oproti vlaňajšku prepadlo z 27. na 35. miesto, je však pred Spojenými štátmi, ktoré spadli ešte nižšie. Česká republika sa umiestnila na 40. mieste.
Pred Slovenskom sa umiestnili viaceré africké štáty. Namíbia skončila na 23. priečke a Ghana štyri priečky za ňou.
Najväčšiu slobodu tlače poskytuje médiám Nórsko, nasleduje Fínsko, Švédsko a Holandsko. Na opačnom konci rebríčka je Turkménsko, Severná Kórea a Eritrea.
Nepriateľské správanie
Len v 24 percentách sledovaných krajín sa dá situácia ohľadom slobody tlače označiť za "dobrú" či "celkom dobrú", uvádza správa.
"Nepriateľské správanie politických vodcov voči médiám viedlo k stále častejším násilným činom," uvádza organizácia. Novinári podľa RSF žijú "v nebezpečenstve a v strachu".
"Ak sa politická debata posunie do atmosféry občianskej vojny, kde sú novinári v úlohe obetných baránkov, tak je demokracia v obrovskom ohrození," uviedol šéf Reportérov bez hraníc Christophe Deloire.
Najtemnejšie obdobie v USA
Spojené štáty sa v rebríčku prepadli na 48. pozíciu. Ako správa uvádza, obdobie od zvolenia Donalda Trumpa prezidentom je jedným "z najtemnejších v histórii americkej novinárčiny".
Neslávne preslávené sú najmä Trumpove slovné útoky proti novinárom, avšak v krajine sa objavilo aj mnoho prípadov obťažovania žien-novinárok či novinárov inej farby pleti. "Nikdy predtým neboli americkí novinári vystavení toľkými vyhrážkam smrťou a nikdy predtým nemuseli tak často vyhľadávať ochranu súkromných bezpečnostných firiem," dodáva správa.
Reportéri bez hraníc sa snažia vyjadriť stupeň slobody, ktorej sa tešia novinári, blogeri a médiá v 180 štátoch sveta. Základom takéhoto zisťovania je dotazník, ktorý RSF predkladá novinárom, vedcom, právnikom a ochrancom ľudských práv vo svete.