Investori sa obávajú zásahov štátu, ktoré by posilňovali štátne zdravotníctvo na úkor súkromného. Minister zdravotníctva Ivan Valentovič sa netají názorom, že súkromné zdravotníctvo je drahé a Slovensko si ho v súčasnosti nemôže dovoliť. Štát je podľa neho lepším a efektívnejším vlastníkom. Investori to vidia inak. "Štát ako dominantný vlastník pôsobil v zdravotníctve celé desaťročia a priviedol ho na pokraj bankrotu. Štát doteraz neukázal, že vie byť efektívnym vlastníkom," vyhlásil pre HN Jaroslav Haščák, partner spoločnosti Penta Investments. Podobný názor má aj ďalšia z finančných skupín angažujúcich sa v zdravotníctve. "Existuje nemálo príkladov, ako zdravotnícke zariadenia v súkromných rukách dokážu dosahovať vyššiu efektívnosť," uviedol Maroš Sýkora, hovorca spoločnosti J&T. Podľa neho prístroj, za ktorý štátna nemocnica zaplatila zhruba 10 miliónov korún, dokáže súkromná nemocnica získať za menej ako polovicu tejto sumy.
Práve toto chce Valentovič zmeniť. "Uvažujeme o možnosti centrálnych nákupov v štátnych nemocniciach." Súkromní investori sa obávajú aj ďalších možných legislatívnych zásahov štátu do systému. "Hovoriť dnes o budovaní štátneho zdravotníctva v situácii, keď je prevažná časť nemocníc, ambulancií a služieb v súkromných rukách, je prinajmenšom iluzórne," skonštatoval Haščák. Podľa neho je potrebné uvedomiť si, že v systéme nie sú tzv. verejné peniaze, ale len peniaze občanov, ktorí prostredníctvom odvodov a priamych platieb financujú zdravotníctvo. Vláda pritom vo svojom programovom vyhlásení deklarovala rovnosť podmienok všetkým subjektom na trhu - súkromným aj štátnym. "Nedodržanie rovnosti by mohlo viesť k porušovaniu pravidiel Európskej komisie o štátnej pomoci," dodal Haščák.
StoryEditor
Finanční žraloci sa boja zásahu štátu
Investori sa obávajú zásahov štátu, ktoré by posilňovali štátne zdravotníctvo na úkor súkromného. Minister zdravotníctva Ivan Valentovič sa netají názorom, že súkromné zdravotníctvo je drahé a Slovensko si ho v súčasnosti nemôže dovoliť.