Reuters
StoryEditor

Odborári vyzvali prezidentku, aby sa obrátila na Ústavný súd s novelou zákona o štátnej službe

20.01.2022, 10:31
Autor:
TASRTASR
Odborári sa v minulom roku obrátili na poslancov, ktorí podali návrh na Ústavnom súde na začatie konania o súlade ustanovení zákona s ústavou.

Konfederácia odborových zväzov listom vyzvala prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby sa obrátila na Ústavný súd v súvislosti s prijatou novelou zákona o štátnej službe. Informovala o tom hovorkyňa KOZ Martina Nemethová.

Prezident KOZ Marián Magdoško v liste prezidentke pripomenul, že pri legislatívnom procese novelizáciu namietali a upozorňovali poslancov Národnej rady i  ostatných ústavných činiteľov, že odvolávanie nadriadených v štátnej službe bez uvedenia dôvodov je v rozpore s Ústavou.

Poukázal i na dôvody, pre ktoré hlava štátu novelu vetovala.

"Mechanizmy na skvalitňovanie a zefektívňovanie štátnej služby vrátane možnosti odvolávania vedúcich štátnych zamestnancov, ako je inštitút služobného hodnotenia či inštitút disciplinárnej zodpovednosti, totiž už v platnej právnej úprave existujú a je potrebné ich v praxi využívať," uviedol Magdoško.

Dodal, že odborári sa v minulom roku obrátili na poslancov, ktorí podali návrh na Ústavnom súde na začatie konania o súlade ustanovení zákona s ústavou. "Zastávame názor, že zákon je protiústavný a spôsobí vážny zásah do princípu stability štátnej služby a jeho výsledkom môže byť výrazná politizácia štátnej služby, strata odbornosti, nezávislosti a v neposlednom rade zásah do právnej istoty osôb v štátnozamestnaneckom pomere," podčiarkol Magdoško.

Dôvod prijatia novely vidia odborári v politizácii štátnej služby. "Keďže dáva generálnemu tajomníkovi možnosť odvolať vedúceho zamestnanca bez uvedenia dôvodu, čo znamená, že odvolanie z funkcie bude možné aj bez akéhokoľvek racionálneho a objektívneho dôvodu," ozrejmil Magdoško s tým, že zmeny sa nedotknú len malej časti štátnych zamestnancov, ale širokého spektra vedúcich zamestnancov v priamej riadiacej línii generálneho tajomníka služobného úradu. Namieta stratu transparentnosti i možnú nestabilitu zamestnancov v štátnej správe.

01 - Modified: 2022-09-29 11:09:00 - Feat.: - Title: Lekárski odborári oznámia, koľkí lekári sa k štvrtku rozhodli podať výpovede 02 - Modified: 2022-09-21 16:41:44 - Feat.: - Title: Putinove výroky potvrdzujú, že Rusko mier nechráni, ale ohrozuje, hovorí Čaputová 03 - Modified: 2022-09-21 14:42:27 - Feat.: - Title: Odborári eurobusu v Košiciach a Rožňave ohlásili výstražný štrajk 04 - Modified: 2022-09-20 15:17:15 - Feat.: - Title: PPS Group a odbory sa sporia vo viacerých bodoch novej kolektívnej zmluvy 05 - Modified: 2022-09-17 14:14:03 - Feat.: - Title: Odborári zbierajú výpovede lekárov. Rezort zdravotníctva tvrdí, že ich požiadavke nemožno vyhovieť
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. október 2022 21:49