Konfederácia odborových zväzov listom vyzvala prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby sa obrátila na Ústavný súd v súvislosti s prijatou novelou zákona o štátnej službe. Informovala o tom hovorkyňa KOZ Martina Nemethová.
Prezident KOZ Marián Magdoško v liste prezidentke pripomenul, že pri legislatívnom procese novelizáciu namietali a upozorňovali poslancov Národnej rady i ostatných ústavných činiteľov, že odvolávanie nadriadených v štátnej službe bez uvedenia dôvodov je v rozpore s Ústavou.
Poukázal i na dôvody, pre ktoré hlava štátu novelu vetovala.
"Mechanizmy na skvalitňovanie a zefektívňovanie štátnej služby vrátane možnosti odvolávania vedúcich štátnych zamestnancov, ako je inštitút služobného hodnotenia či inštitút disciplinárnej zodpovednosti, totiž už v platnej právnej úprave existujú a je potrebné ich v praxi využívať," uviedol Magdoško.
Dodal, že odborári sa v minulom roku obrátili na poslancov, ktorí podali návrh na Ústavnom súde na začatie konania o súlade ustanovení zákona s ústavou. "Zastávame názor, že zákon je protiústavný a spôsobí vážny zásah do princípu stability štátnej služby a jeho výsledkom môže byť výrazná politizácia štátnej služby, strata odbornosti, nezávislosti a v neposlednom rade zásah do právnej istoty osôb v štátnozamestnaneckom pomere," podčiarkol Magdoško.
Dôvod prijatia novely vidia odborári v politizácii štátnej služby. "Keďže dáva generálnemu tajomníkovi možnosť odvolať vedúceho zamestnanca bez uvedenia dôvodu, čo znamená, že odvolanie z funkcie bude možné aj bez akéhokoľvek racionálneho a objektívneho dôvodu," ozrejmil Magdoško s tým, že zmeny sa nedotknú len malej časti štátnych zamestnancov, ale širokého spektra vedúcich zamestnancov v priamej riadiacej línii generálneho tajomníka služobného úradu. Namieta stratu transparentnosti i možnú nestabilitu zamestnancov v štátnej správe.