Voľby do Európskeho parlamentu prebiehajú vo všetkých členských krajinách Európskej únie od štvrtka 23. mája až do nedele 26. mája. Občania EÚ si v nich volia 751 zástupcov. Na Slovensku voľby prebiehajú v sobotu 25. mája 2019. Volebné miestnosti sú otvorené od siedmej hodiny ráno do desiatej večer.
Štvrté eurovoľby, ktorých sa Slovensko zúčastní budú poznačené brexitom. Nejasný odchod Veľkej Británie z EÚ spôsobí pokles europoslancov na 705, čo však paradoxne Slovensku jedného europoslanca pridá.
Dávajú sa aj preferenčné hlasy
Volí sa teda až 14 zástupcov zo Slovenska s tým, že do európskych parlamentných lavíc ich bezprostredne po voľbách zasadne 13, ten štrnásty zaujme svoje miesto až po odchode Veľkej Británie.
Celkovo si voliči vyberajú z 31 kandidátnych listín politických strán, ktoré dostanú pri vstupe do volebnej miestnosti. Z nich do pripravenej obálky vložia jednu, patriacu strane, ktorej chcú odovzdať svoj hlas.
Voliči zároveň môžu odovzdať dva preferenčné hlasy konkrétnym kandidátom z nimi zvolenej politickej strany. Akí sú kandidáti politických strán v eurovoľbách zistíte z jednotlivých kandidátok. Tieto hlasy sa dávajú najviac dvom konkrétnym kandidátom tým, že volič zakrúžkuje ich poradové číslo pred menom. Hlas odovzdaný politickej strane bez preferenčných hlasov je platný, ak však volič zakrúžkuje viac ako dvoch kandidátov, takýto hlas platný nie je.
Potrebné sú doklady
Právo voliť majú občania Slovenska starší ako 18, ktorí majú trvalý pobyt v Slovenskej republike a rovnako aj tí, ktorí majú trvalý pobyt v cudzine.
Pri voľbe je potrebné sa okrskovej volebnej komisii preukázať občianskym preukazom, prípadne hlasovacím lístkom v prípade, že volíte mimo miesta svojho trvalého bydliska.
Slováci, ktorí nemajú na Slovensku alebo v inom štáte Európskej únie trvalý pobyt, sa preukážu slovenským cestovným pasom a čestným vyhlásením o trvalom pobyte v cudzine. Volebná komisia takéhoto voliča dopíše do zoznamu voličov a urobí záznam aj v jeho cestovnom pase.
Výsledky budú neskôr
Voliť vo voľbách do Európskeho parlamentu môžu aj cudzinci, občania iných členských krajín EÚ, ktorí majú trvalý pobyt na Slovensku.
Nakoľko voľby prebiehajú paralelne v celej európskej dvadsaťosmičke a v rôznych dňoch, štátna volebná komisia nebude zverejňovať priebežné výsledky. Rovnako tie definitívne bude môcť zverejniť až po tom, ako sa uzavrú volebné miestnosti vo všetkých členských štátoch.
To by malo byť v nedeľu o jedenástej večer, keď dovolí Taliansko. Na tento čas je aj naplánovaná aj tlačová konferencia Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán, kde oznámia oficiálne výsledky. HNonline a HNtelevízia vám túto tlačovú konferenciu prinesú naživo.
Pozrite si zoznam kandidátok jednotlivých strán:
Kandidátka: 1 SMER - sociálna demokracia
Kandidátka: 2 Kresťanská demokracia - Život a prosperita
Kandidátka: 3 Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko
Kandidátka: 4 Korektúra - Andrej Hryc
Kandidátka: 5 Slovenská národná strana
Kandidátka: 6 Sme Rodina - Boris Kollár
Kandidátka: 7 Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti
Kandidátka: 8 Starostovia a nezávislí kandidáti
Kandidátka: 10 Strana tolerancie a spolunažívania
Kandidátka: 12 Maďarská kresťanskodemokratická aliancia
Kandidátka: 14 Kresťanskodemokratické hnutie
Kandidátka: 15 Strana zelených Slovenska
Kandidátka: 17 Priama demokracia
Kandidátka: 18 Strana rómskej koalície
Kandidátka: 19 Slovenská konzervatívna strana
Kandidátka: 20 Slovenská národná jednota
Kandidátka: 21 Strana maďarskej komunity
Kandidátka: 23 Koalícia Komunistická strana Slovenska, VZDOR - strana práce
Kandidátka: 24 Európska demokratická strana
Kandidátka: 25 Sloboda a Solidarita (SaS)
Kandidátka: 26 Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku
Kandidátka: 27 NAJ - Nezávislosť a Jednota
Kandidátka: 28 Kresťanská únia
Kandidátka: 29 Koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU - občianska demokracia