Tri spôsoby deľby akcií pri rozvode
Deľba na polovicu – toto je štandardný spôsob. Akcie sa medzi manželov rozdelia tak, že každému zostane rovnaký počet akcií.
Podobne ako v eseročke – toto je kontroverznejší spôsob. Všetky akcie pripadnú jednému z manželov. Ten polovicu ich hodnoty následne vyplatí druhému.
Dohoda o úprave bezpodielového spoluvlastníctva – manželia sa môžu dohodnúť, že akcie nebudú spadať do spoločného majetku.
Úprava rozdelenia obchodného podielu v eseročke je oproti akciovej spoločnosti náročnejšia. Pri akciách sa podiely rozvádzajúcich sa manželov rozdelia na polovicu. Každému pripadne rovnaký počet akcií. Komplikácia pri eseročke je v tom, že ak v nej drží podiel jeden z manželov, ten mu pripadne celý.
Manželka, ktorá zostala spoločníkom v eseročke, však musí vyplatiť manželovi polovicu hodnoty firmy. V praxi sa stáva, že súdy pri deľbe akcií rozhodujú v režime, aký majú eseročky. Takúto prax odborníci kritizujú.
Deľba akcií po rozvode
Právne názory na túto tému nie sú jednoznačné. Odborníci sa však prikláňajú k alternatíve, že akcie sa pri rozvode delia rovnako ako všetky ostatné hnuteľné veci. „Akcie, na ktoré sa má podľa zákona o cenných papieroch hľadieť ako na hnuteľné veci, zdieľajú režim vecí patriacich do bezpodielového spoluvlastníctva manželov,“ vysvetľuje advokátka Jarmila Záhradníková z advokátskej kancelárie Zahradnikova.SK. „Tieto akcie sú predmetom vysporiadania, teda aj prípadného rozdelenia medzi manželov rovným dielom,“ dodáva advokátka. Pri vysporiadaní bezpodielové...
Zostáva vám 85% na dočítanie.