Predseda mimoparlamentného hnutia KDH Alojz Hlina má pocit, že Ústavný súd rezignoval na zdanie sa spravodlivosti vo veci zamietnutia podania KDH na Ústavný súd vo veci volieb do Európskeho parlamentu.
"Pre fungovanie krajiny je dôležité, aby bola zabezpečená spravodlivosť," povedal Hlina. Niekedy je podľa neho dôležité, aby bolo aspoň zdanie spravodlivosti, "ale tu mám pocit, že Ústavný súd rezignoval aj na to zdanie sa spravodlivosti, lebo aj človek, ktorý nevyštudoval právo na Oxforde, cíti, že niečo v tomto príbehu nesedí".
Rozhodnutie Ústavného súdu SR vníma KDH za zásadné aj z pohľadu vnímania spravodlivosti. "KDH si počká na odôvodnenie a sme naozaj zvedaví, ako sa Ústavný súd vyrovnal so skutočnosťou, že strana, ktorá získala viacej hlasov, má zjednodušene povedané menej mandátov".
Ústavný súd SR zamietol návrh, ktorým KDH napadlo výsledok májových volieb do Európskeho parlamentu. Mandáty sa udeľovali podľa novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú v januári schválil parlament. Tá hovorí, že jeden zo zvolených slovenských europoslancov sa neujme mandátu až do termínu brexitu.
"Čierny Peter" pripadol Miriam Lexmann, kandidátke KDH. Hnutie to považuje za nespravodlivé, keďže SaS (9,62 percenta) dosiahla horší výsledok a napriek tomu dostala dva mandáty. KDH získalo 9,69 percenta hlasov.
Slovensku má po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ pripadnúť jedno z britských kresiel. Podľa novely by sa mandátu neujal zvolený kandidát tej politickej strany alebo koalície, ktorá vykázala najmenší zostatok delenia.