TASR; Koláž: HN
StoryEditor

Lex Harabin narazil na Čaputovú, prezidentka má jednu zásadnú výhradu

10.07.2019, 12:43
Autor:
chocho
Prezidentka tvrdí, že v súvislosti s ústavným princípom nezávislosti súdnej moci považuje zákaz kandidatúry sudcu za politické strany za správny. 

Zákon, ktorý mal skomplikovať situáciu v politickej kariére okrem iných aj pre kontroverzného Štefana Harabina, zatiaľ dostal stopku. Prezidentka Zuzana Čaputová totiž vrátila na prerokovanie poslancom zákon o sudcoch a prísediacich. 

Čaputová žiada spresnenie

Vládnu novelu koncom júna prijali poslanci aj s pozmeňovacím návrhom poslanca SaS Alojza Baránika. Ten prikazuje, aby sudca kandidujúci v parlamentných voľbách či eurovoľbách prišiel o funkciu sudcu.

​Príkladom je práve spomínaný sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin, ktorý kandidoval v prezidentských voľbách a špekuluje sa aj o jeho snahe presadiť sa v budúcoročných parlamentných voľbách. Vďaka tomu dostal zákon prezývku lex Harabin.

Čaputová tvrdí, že s Baránikovým zámerom súhlasí, no požaduje, aby bol zákon v jednom bode spresnený.

Je v rozpore s Ústavou

Prezidentka sa v odôvodnení vyjadrila, že v súvislosti s ústavným princípom nezávislosti súdnej moci považuje zákaz kandidatúry sudcu za politické strany a hnutia za správny. 

"Vyhlásenie, v ktorom sudca vyjadrí svoj súhlas s kandidatúrou na kandidátnej listine politickej strany alebo hnutia vo voľbách, bezpochyby spĺňa podmienky písomného prejavu vôle, že hodlá vykonávať činnosť, ktorej výkon má zakázaný," konštatuje ďalej Čaputová.

Avšak zároveň upozorňuje, že prijatý zákon neupravuje spôsob doručenia, čím je podľa nej v rozpore s Ústavou.

"Pretože absentuje špecifikovanie spôsobu doručenia vzdania sa funkcie prezidentovi, nie je tak možné určiť okamih, kedy nadobudne účinnosť. Moja pripomienka teda smeruje výlučne k odstráneniu tohto nedostatku, aby sa predišlo stavu právnej neistoty a tiež nevznikol dôvod na prípadné sťažnosti na Ústavnom súde SR," vysvetľuje prezidentka.

SaS to mrzí

SaS Čaputovej rozhodnutie mrzí a s jej právnym názorom nesúhlasí. "Novela zákona o sudcoch mohla prípadne byť posúdená Ústavným súdom SR, ak by nastal reálny spor sudcu, ktorý by sa rozhodol kandidovať za poslanca NR SR a cítil by sa ňou poškodený na svojich právach," reagoval Alojz Baránik.

Novelou SaS podľa vlastných slov sledovala legitímny cieľ. "Tým je zabrániť anomálii, aby sudca ako ústavný činiteľ mal možnosť pokúsiť sa vstúpiť do politiky ako poslanec NR SR a keď mu to nevyjde, vrátiť sa naspäť do súdnictva. Novela z dielne SaS je zameraná proti dokončeniu „harabinizácie“ slovenského súdnictva," vysvetlil Baránik.

01 - Modified: 2022-12-08 15:28:04 - Feat.: - Title: Ústavný súd rozhodne o prorodinnom balíčku 13. decembra 02 - Modified: 2022-12-06 18:51:40 - Feat.: - Title: Prezidentke Čaputovej udelia Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej 03 - Modified: 2022-12-06 09:06:51 - Feat.: - Title: Fico: Paragraf 363 je dôležitý. Nerozumiem, prečo sa do toho motá Čaputová 04 - Modified: 2022-12-04 11:40:22 - Feat.: - Title: Čaputová: Po úradníckej vláde neprahnem. Na stole je viacero možností 05 - Modified: 2022-12-04 12:02:50 - Feat.: - Title: Spôsob vedenia štátu je dva kroky vpred a tri dozadu, tvrdí prezidentka. Rieši, čo s paragrafom 363
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
09. december 2022 18:11