StoryEditor

Politici by mali riešiť online bezpečnosť, tvrdí odborník

22.07.2019, 00:00
Aplikácie ako FaceApp môžu zneužiť totalitné režimy a porušujú nariadenia GDPR. O hrozbách internetu aj pre politikov sme sa rozprávali s odborníkom na kyberbezpečnosť Pavlom Draxlerom z firmy Binary Confidence.

Veľa sa hovorí o aplikácii FaceApp, ktorá vám pomocou úpravy vašich fotiek môže ukázať, ako budete vyzerať o desiatky rokov starší. Je oproti ostatným aplikáciám niečím výnimočná? Máme sa pri jej používaní niečoho báť?
Treba to brať v širšom kontexte. Z technického hľadiska nerobí viac ako desiatky ďalších aplikácií. To, čím sa zvyšuje riziko, je popularita, ktorá sa tejto aplikácii dostala. Stala sa totiž jednou z najsťahovanejších v desiatkach krajín. Ak sa takto rozšíri nejaká aplikácia, ktorá zbiera osobné údaje, čo sú aj fotografie, sú namieste otázky týkajúce sa transparentnosti a toho, ako sú samotné údaje spracúvané.

Dodržiava podľa vás spoločnosť Wireless Lab stojaca za aplikáciou pravidlá GDPR?
Nemá ich nastavené dobre a dá sa povedať, že ich porušuje. Už len to, že sa fotky sťahovali na externý server, mala byť presná informácia, či bol daný výslovný súhlas konkrétneho zákazníka. Práve to, na čo sme niekedy nahnevaní, keď musíme odklikávať. Napríklad, keď nám to posiela Gmail. Informuje nás, že nás nepustí ďalej, lebo mení bezpečnostné pravidlá. To je ten výslovný súhlas, keď o tom používateľ musí mať vedomosť. Nielen nejakými malými písmenkami o tom, čo sa bude s danou fotografiou diať. Musí vedieť, kde ju dávajú a aký je proces.

Naše fotografie, s ktorými pracuje FaceApp, majú putovať do úložiska do Spojených štátov. Je rizikové, keď sa s našimi dátami narába mimo nášho telefónu?
My ľudia v bezpečnosti hovoríme, že akákoľvek naša aktivita má nejaké riziká. Nulové riziko v tomto prostredí neexistuje, ale bol by som nerád, ak by sa nejakým spôsobom šírila panika. Ide o úplne bežný proces, keď sa takéto dáta spracúvajú v úložisku, či inak povedané v cloude, kde je na tieto účely vytvorená kapacita. Aplikácie, ktoré upravujú fotografie, sú rôzne, ale väčšinou to funguje tak, že dáta sa uploadnú na cloud a vrátia sa odtiaľ stiahnuté. Robí sa to preto, lebo tento proces môže prebiehať kontrolovane a jednoduchšie práve v cloudovom prostredí.


Samotná aplikácia pracuje na základe určitého technologického algoritmu. Môže byť tento softvér zneužitý?
Toto je aj otázka transparentnosti a toho, ako daná firma...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-04-25 07:56:22 - Feat.: - Title: Seriál HN Chcem byť exportér: EXIMBANKA SR zvýhodňuje financovanie exportu v náročných časoch 02 - Modified: 2024-04-24 22:00:00 - Feat.: - Title: Že sem príde viac študentov zo zahraničia? Nereálne, hovorí pre HN rektor nitrianskej univerzity (rozhovor) 03 - Modified: 2024-04-24 08:01:41 - Feat.: - Title: Daja Turnerová: „Gény sa nezaprú, aj keď ich stretnete na opačnom konci sveta.“ 04 - Modified: 2024-04-23 22:00:00 - Feat.: - Title: Chcete si dodatočne legalizovať stavbu? Ak nedodržíte podmienky, hrozí vám mastná pokuta (rozhovor) 05 - Modified: 2024-04-23 09:20:03 - Feat.: - Title: Fedor Flašík mal veľké ústa
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. apríl 2024 14:01