Výruby lesov v chránených územiach postupujú rekordným tempom. Ničenie prirodzeného prostredia chráneného hlucháňa je natoľko závažné, že nám Európska komisia poslala varovanie. Ak nové vedenie najvyššieho orgánu Únie nepresvedčíme, hrozí nám obžaloba na európskom tribunále a vysoké sankcie.
Predsúdne konanie
Začiatkom roka vláde prišlo odôvodnené stanovisko od Európskej komisie. Tá je znepokojená úrovňou ochrany našej prírody. Čo konkrétne Komisia Slovensku vyčítala? „Predovšetkým je to výrazné, veľkoplošné zmenšenie biotopov európsky významného živočícha hlucháňa hôrneho. Je to druh, ktorému sa hovorí i dáždnikový. Nejde teda v tomto prípade len o ochranu hlucháňa ako takého, ale vlastne všetkých druhov, ktoré žijú v tých biotopoch, v akých žije hlucháň,“ vysvetľuje vedúci zastúpenia Európskej komisia na Slovensku Ladislav Miko. „Tým, že chránime hlucháňa a jeho biotop, chránime vlastne celý rad ďalších organizmov, ktoré v tomto prostredí žijú a ktoré v iných podmienkach žiť nemôžu. Ide tak o skutočne širší problém, ktorého je hlucháň reprezentantom.“
Na výstražný prst od Komisie vláda reagovala vyjadrením, na ktoré mala dva mesiace. „Poslali sme vyjadrenie, v ktorom píšeme, že sa ťažba zastavila,“ vys...
Zostáva vám 85% na dočítanie.