Líderska pozícia Smeru je podľa posledných prieskumov ohrozená. Strana Roberta Fica vládla slovenskej politickej scéne dlhé roky, no v súčasnosti sa pohybuje na historických minimách.
Prudký pád preferencií po vražde novinára Jána Kuciaka a politickej kríze sa síce v ďalších mesiacoch pribrzdil, pozvoľný pokles však pokračoval naďalej.
Konkurencia je blízko
V apríli sa Smer dostal prvýkrát od roku 2003 pod hranicu 20 percent. V májových eurovoľbách utŕžila strana po 15 rokoch prehru v straníckych voľbách, keď ju porazila koalícia PS a Spolu.
Následne sa v prieskume AKO dostal Smer na 18,7 percent a od druhej koalície progresívcov a Spolu ho delilo len 0,7 percentuálneho bodu.
Na začiatku volebného obdobia mali pritom sociálni demokrati pred svojim prenasledovateľom, ktorým bola SaS, náskok 15 percentuálnych bodov.
Hoci v agentúre AKO strana padá už od minuloročného novembra, v prieskumoch Focusu zaznamenala od apríla mierny nárast a dnes sa pohybuje niečo málo nad 20 percentami.
Po parlamentných voľbách 2016 strana pritom dosahovala podporu takmer 30 percent. Za tri toky tak stratila viac ako 10 percentuálnych bodov.
"Ak im nestačí tá prehra v eurovoľbách, tak by mal byť pre nich zdvihnutým prstom pokles preferencii,“ komentoval situáciu v Smere v nedávnom rozhovore pre HNtelevíziu politológ Jozef Lenč.
Hrozí Smeru osud HZDS?
Voľby v roku 2012 Ficova strana ovládla s dominantným výsledkom viac ako 44 percent, o štyri roky neskôr to bolo len niečo cez 28 percent a v súčasnosti sa nachádza na 18 percentách.
Pri klesajúcich preferenciách preto niektorí odborníci upozorňujú, že by strane mohol hroziť osud Mečiarovho HZDS.
"Fico dopadne horšie ako Mečiar. Jemu pomohol strmší pád HZDS. V tomto prípade to ide pomaly, a preto Fico schytáva a bude schytávať viac rán ako Mečiar a z tohto dôvodu si myslím, že už teraz je ten pád boľavejší, ako bol pre Mečiara," povedal politológ Tomáš Koziak v aprílovom rozhovore pre HN.
Pre porovnanie HZDS zvíťazilo v parlamentných voľbách v roku 1992 s viac ako 37 percentami a o šesť rokov neskôr malo už o desať percentuálnych bodov menej. Pri víťazných voľbách v roku 2002 sa hnutie dosiahlo 19,5 percenta.
Prvé prehraté voľby prišli pre hnutie v roku 2006, kedy získalo len 8,79 percenta hlasov. Voľby o štyri roky neskôr už znamenali definitívny odchod z parlamentu.