AP/TASR
StoryEditor

Heger: Hrozba voči Ukrajine je aj hrozbou voči Slovensku, treba sa vrátiť k rokovaniam

26.01.2022, 10:01
Autor:
TASRTASR
Premiér Eduard Heger uviedol, že Ministerstvo obrany má vypracované obranné plány.

Hrozba voči Ukrajine je aj hrozba pre Slovensko ako jej bezprostredného suseda. Potrebná je deeskalácia napätia a návrat k rokovaciemu stolu. Pred stredajším rokovaním vlády to uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO).

"Za SR môžem zopakovať náš nemenný konzistentný postoj: podporujeme suverenitu, územnú celistvosť a, samozrejme, nezávislosť Ukrajiny. Ako demokratická krajina stojaca na týchto princípoch nemôžeme konať inak," zdôraznil. Zároveň podčiarkol, že slovenská strana na diplomatickom poli intenzívne podporuje dialóg s Ruskom, považuje za nevyhnutné vrátiť sa k rokovaciemu stolu a vzájomným dialógom. "Je nevyhnutné, aby sme akýkoľvek konflikt odvrátili," dodal.

Heger tiež uviedol, že Ministerstvo obrany má vypracované obranné plány. Plne dôveruje šéfovi rezortu Jaroslavovi Naďovi (OĽANO). Priblížil, že o situácii budú ďalej hovoriť aj na stredajšom zasadnutí bezpečnostnej rady, kde by mali jej členovia dostať ďalšie bližšie informácie.

Deklaroval, že vláda bude dbať na ochranu a bezpečnosť občanov Slovenska. "Obzvlášť po informáciách, ktoré dnes máme o posilňovaní prítomnosti ruských vojsk a techniky, ktorá svojím dosahom zasahuje už aj na územie SR. Je to informácia úplne nového rozmeru posledných desaťročí. Preto k nej pristupujeme s najvyššou obozretnosťou a citlivosťou," dodal.

Naď so šéfom diplomacie Ivanom Korčokom (nominant SaS) v utorok (25. 1.) po bezpečnostnej rade označili situáciu na ukrajinsko-ruskej hranici za mimoriadne vážnu.

Korčok označil niektoré ruské požiadavky za neakceptovateľné. Naď poukázal na množstvo ruských vojakov i techniky na hraniciach nášho suseda, aj s dosahom na územie SR. Upozornil i na hrozbu náporu vojnových utečencov z Ukrajiny v prípade aj limitovaného konfliktu.

Prezidentka Zuzana Čaputová následne vyhlásila, že Slovensko sa musí preventívne pripraviť na všetky scenáre v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Súhlasí s doterajšími krokmi NATO a EÚ. Dôležité je podľa nej urobiť všetko pre to, aby sa situácia nezhoršovala.

01 - Modified: 2022-11-26 11:51:37 - Feat.: - Title: Dôležitý krok maďarskej prezidentky. Odcestovala do Kyjeva, chce vyjadriť podporu Zelenskému 02 - Modified: 2022-11-25 21:32:21 - Feat.: - Title: Ruské úrady pridali politika Rojzmana na zoznam takzvaných zahraničných agentov 03 - Modified: 2022-11-25 20:37:28 - Feat.: - Title: V Kyjeve by do soboty mali obnoviť dodávky elektriny, ruské odstreľovanie spôsobuje škody 04 - Modified: 2022-11-25 20:13:55 - Feat.: - Title: Kremeľ počíta so stratami až 100-tisíc mobilizovaných, píše investigatívny web 05 - Modified: 2022-11-25 18:55:44 - Feat.: - Title: Západné krajiny posielajú na Ukrajinu generátory na pomoc s dodávkami elektriny
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. november 2022 20:33