Čína chce od budúceho roka monitorovať všetkých 1,4 miliardy obyvateľov.Reuters
StoryEditor

Ako funguje sledovanie a hodnotenie obyvateľov v Číne? Dozviete sa na Blockwalks

06.10.2019, 22:01
Autor:
redred
Čínska vláda tvrdí, že cieľom projektu je budovanie transparentnej spoločnosti a efektívne trestanie neposlušných občanov.

Predstavte si, že si, že ako chodec prejdete na červenú, zachytí to jedna z miliónov pouličných kamier a systém vás potrestá tým, že vám nabudúce nedovolí kúpiť si lístok na vlak. Zdanlivé scény zo sci-fi či seriálu Black Mirror už takmer naplno bežia naživo v Číne. Aj o tom bude tohtoročná konferencia Blockwalks, ktorá sa uskutoční už 10. 10. na bratislavskom hrade. A vy môžete byť pri tom úplne zadarmo!

Nápad priraďovať sociálne skóre čínskym obyvateľom vznikol v roku 2007 a jeho prvé časti sa spustili v roku 2014. Momentálne je v podstate v testovacej fáze a celkový dopad kompletne funkčného systému je veľmi ťažké odhadnúť.

Čínska vláda tvrdí, že cieľom projektu je budovanie transparentnej spoločnosti a efektívne trestanie neposlušných občanov. V súčasnosti sa Čína snaží striktne kontrolovať a cenzurovať obsah webu a sociálnych sietí a postihuje svojich občanov za „nevhodné“ komentáre a príspevky.

Kreditový systém je založený na získavaní a strate bodov na základe správania sa občanov. Prispievate na charitu? Dostanete plusové body. Jazda na červenú, dlžoba voči štátu či nevhodné správanie na verejnosti však môžu viesť k pokutám a obmedzeniam, aké v Európe nepoznáme. Za zlé správanie si nemôžete si kúpiť letenku, vziať pôžičku alebo kúpiť nehnuteľnosť.

V 2017 sa Čína pochválila v dokumente BBC svojimi 170 miliónmi kamier rozmiestnených v uliciach miest (do konca roka ich má byť o vyše 400 miliónov viac) a jedného z reportérov dokázal sledovací systém vystopovať už za 7 minút.

Ak sa chcete dozvedieť, ako sa v kontroverznom Čínskom kreditovom sociálnom systéme využíva technológia blockchain, ktorá je zodpovedná napríklad za fungovanie kryptomien, navštívte konferenciu BLOCKWALKS, ktorá sa uskutoční 10. 10. 2019 na Bratislavskom hrade, kde o tejto téme bude prednášať významný čínsky profesor Zhu Yongxin, ktorý sa na projekte priamo podieľal.

Okrem neho na nej so svojimi prednáškami vystúpi mnoho expertov na tému „blockchain in public sector“ a vy sa môžete dozvedieť veľa zaujímavých informácií o technológii, ktorá bude hýbať moderným svetom v najbližších rokoch a desaťročiach.

ŠPECIÁLNA PONUKA PRE ČITATEĽOV HN

Ak sa chcete dostať na konferenciu BLOCKWALKS zadarmo, máme pre vás exkluzívnu ponuku! Prví desiati z vás, ktorí na stránke https://blockwalks.com/2019/buy-tickets zadajú pri kúpe lístkov promo kód BDO-HN19 získajú vďaka nášmu Strategickému partnerovi BDO vstupenku úplne zadarmo.

01 - Modified: 2024-06-07 10:30:56 - Feat.: - Title: EÚ Global Gateway: Únia mobilizuje stovky miliárd eur pre projekty vo svete. Chce tým posilniť európsku značku 02 - Modified: 2024-06-06 07:41:02 - Feat.: - Title: Vlani sme zaznamenali najvyššie prevádzkové výnosy v celej histórii Eximbanky, tvrdí pre HN jej šéf Podhorec 03 - Modified: 2024-04-24 06:08:21 - Feat.: - Title: Digitalizácia v školstve je nevyhnutná. Aj umelá inteligencia pomáha tvoriť učebné plány či projekty 04 - Modified: 2024-04-16 17:16:54 - Feat.: - Title: Európska únia vyčlenila 3,5 miliardy eur na ochranu morí a oceánov v tomto roku 05 - Modified: 2024-04-10 22:00:00 - Feat.: - Title: Roboty operujú v Banskej Bystrici, Martine aj Bratislave, no nemusia byť všade, hovorí pre HN detský chirurg
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
19. jún 2024 02:38