HNtelevízia
StoryEditor

PS a Spolu predstavili plán zásadnej zmeny vzdelávania

11.10.2019, 13:39
Autor:
TASRTASR
PS-Spolu chce priniesť najradikálnejšie zvýšenie platov učiteľov.

Koalícia Progresívne Slovensko (PS)-Spolu chce posilniť vzdelávanie učiteľov, zvýšiť ich platy a znížiť počet vysokých škôl. Tvrdia, že sú pripravení politicky presadzovať aj viac peňazí pre školstvo. Plán zásadnej zmeny vzdelávania na Slovensku v piatok predstavili odborníci koalície Vladimír Šucha a Juraj Hipš.

Zásadná zmena sa však podľa Hipša nedá presadiť naraz. "Je to postupný proces desiatok a stoviek malých krokov, ktoré sa skúšajú, testujú a postupne zavádzajú do praxe. Náš plán bude postupný a úspechom bude, keď sa naozaj zmení spôsob vyučovania každého žiaka na Slovensku. Kľúčové je mať pritom jasnú víziu - morálny základ, na ktorom vzdelávací ekosystém má stáť, a schopných a pripravených ľudí," hovorí.

PS-Spolu chce priniesť najradikálnejšie zvýšenie platov učiteľov. Plánované zvýšenie je každý rok v priemere o 10 percent. Zároveň plánujú zvýšiť podiel pohyblivej zložky platu v závislosti od výkonu. Koalícia chce tiež nájsť spôsob, aby zohľadnila regionálne rozdiely a náročnosť prostredia.

Rovnakým tempom chce PS-Spolu zvyšovať aj platy vysokoškolských učiteľov, výskumných a vývojových pracovníkov. Podľa ich prepočtov treba v priemere medziročne vynaložiť na platy učiteľov zo štátneho rozpočtu o 227 miliónov eur viac a z rozpočtov samospráv v priemere o 55,5 miliónov viac.

PS-Spolu plánuje aj prepojiť pedagogické fakulty do Slovenskej učiteľskej akadémie. Tá by mala zaručiť napríklad výrazne dlhšiu pedagogickú prax na školách.

Medzi ďalšie plány koalície patria zlepšenie podpory učiteľov, zmena siete verejných vysokých škôl, nové možnosti celoživotného vzdelávania s cieľom zachovania sociálneho zmieru a prosperity Slovenska a tiež jasné stanovenie národných priorít vo vede a vytvorenie Slovenského inštitútu technológií a inovácií, ktorý by bol priestorom pre spoluprácu domáceho aj zahraničného verejného a súkromného sektora s cieľom priniesť inovácie do slovenskej ekonomiky.

01 - Modified: 2021-09-25 14:52:18 - Feat.: - Title: Biháriová: Rozhodnutie strany Spolu o nespájaní sa s Progesívnym Slovenskom rešpektujeme 02 - Modified: 2020-01-28 15:16:38 - Feat.: - Title: Kandidát PS/Spolu odstúpil. Prevalili sa jeho rasistické vyjadrenia z minulosti 03 - Modified: 2019-12-12 11:42:10 - Feat.: - Title: Truban: Lídrom nie som pre moje pekné vlasy. Kisku považujem za nášho súpera 04 - Modified: 2019-11-04 15:35:54 - Feat.: - Title: Hlina o aktuálnej situácii: Môžeme rezignovať a povedať, nech nám vládne Fico s Harabinom 05 - Modified: 2019-10-16 13:54:00 - Feat.: - Title: Pred Haščákovým domom bude protest. Gorila je jeden z najdôležitejších dôkazov korupcie, tvrdí Truban
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. december 2023 05:43