Nedávne vyjadrenia zamestnankyne tlačového odboru kancelárie prezidentky Slovenskej republiky, ktoré urážlivým spôsobom komentovali účastníkov Pochodu za život, vyvolali značnú diskusiu. Podľa verejne dostupných informácii bola kanálom pre tieto vyjadrenia sociálna sieť Instagram. Hoci štátna zamestnankyňa uverejnila tieto vyjadrenia na súkromnom účte, vyjadrenia unikli a boli medializované. Ku kauze sa musela vyjadriť aj prezidentka, ktorá sa od vyjadrení dištancovala a samotná autorka výrokov sa za ne ospravedlnila.
Vzniknutá situácia otvorila dvere do trinástej komnaty vyjadrovania úradníkov a ich politickej aktivizácie. V článku sa dozviete, ako sa na Slovensku a v iných štátoch pristupuje k verejnému vyjadrovaniu štátnych zamestnancov a ich politickej neutralite. Prípady z posledných rokov ukazujú, že Slovensko nie je vonkoncom jediné, kde je táto téma ohniskom diskusie.
Tajný agent v kampani
Začnime s jasným príkladom porušenia politickej neutrality, ktorý sa stal pre pár rokmi v Spojených štátoch amerických. Agent tajnej služby sa chcel počas svojej práce zapojiť do politickej kampane, a preto použil aplikáciu Twitter, aby posielal správy podporujúce kandidatúru terajšieho prezidenta USA. Pomyselným Rubikonom, ktorý bol prekročený, bola v tejto situácii jednak skutočnosť, že agent bol v práci a jednak fakt, že išlo o agenta tajnej služby, teda šlo o jasné porušenie politickej neutralit...
Zostáva vám 85% na dočítanie.