Podpis dohody o obrannej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi americkými sa očakáva vo štvrtok 3. februára. Do USA preto vycestuje slovenská delegácia na čele s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽaNO) a ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom (nominant SaS).
Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.
S inváziou to nemá nič spoločné
„Sme veľmi vďační všetkým zodpovedným ľuďom a politikom, ktorí si uvedomujú opodstatnenie a potrebu tejto dohody pre užšiu spoluprácu s naším strategickým partnerom v oblasti obrany a bezpečnosti. Je to zodpovedný krok a silný odkaz o smerovaní Slovenska,“ uviedol Naď.
Minister zároveň odmietol spájanie rokovaní a schvaľovania zmluvy s aktuálnou situáciou na hraniciach Ukrajiny a Ruskej federácie.
„Súčasné znenie dohody o spolupráci v oblasti obrany je výsledkom niekoľkoročných expertných rokovaní oboch strán, ktorý pripravovali odborníci z viacerých rezortov viac ako štyri roky,“ vysvetlil.
Podpis dohody je podľa ministra zahraničných vecí vyjadrením záujmu USA a Slovenska spolupracovať v oblasti obrany za obojstranne dohodnutých podmienok. "Zapadá to do úsilia našich ozbrojených síl zvýšiť obranyschopnosť Slovenska a NATO," uviedol.
Žiadne jadrové zbrane
Obaja ministri deklarujú, že dohoda plne rešpektuje suverenitu Slovenska, ústavu a právny poriadok krajiny. Odmietajú, že by vytvárala predpoklad stálej prítomnosti USA alebo umiestnenie jadrových zbraní na území Slovenska.
„Dezinformačná kampaň, ktorá sprevádza dohodu, je intenzívna a smeruje na tie najsilnejšie ľudské emócie. Toto strašenie je úplne zbytočné,“ vyhlásil Naď.
Uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany vlády Slovenska a USA už odsúhlasila vláda a Bezpečnostná rada. Po podpise dokumentu na základe splnomocnenia hlavy štátu ho musí ešte odobriť Národná rada. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou.
Zmluva by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Dohoda by mala platiť desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.
Opozícia zmluvu kritizuje a hovorí o vytváraní amerických vojenských základní na Slovensku, približovaní amerických vojsk k ruskej hranici a okliešťovaní kompetencií našich štátnych orgánov.