Meteorológovia na Slovensku evidujú mimoriadne, takmer až rekordné teplo a regionálne rozdiely v počasí. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na sociálnej sieti.
V utorok pozorujú meteorológovia fohnový efekt (teplý padavý vietor v závetrí hôr) na Orave, na strednom Považí, čiastočne aj na hornej Nitre a na hornom Zemplíne.
"Je tu lokálne teplejšie ako z opačnej strany daných pohorí. Najteplejšie však nie je v týchto oblastiach, ale na krajnom juhu západného Slovenska, kam sa v lokálne zosilnenom južnom až juhozápadnom prúdení dostal teplý vzduch z Maďarska," spresnil ústav.
Na všetkých dostupných meteorologických staniciach v oblasti nameral SHMÚ teplotu vzduchu do 14.00 h 15 až 16 stupňov Celzia. Na ostatnom území západného Slovenska fúkal severovýchodný až juhovýchodný vietor a v týchto oblastiach bolo podľa meteorológa relatívne chladnejšie. "Nie všade je však takto teplo. Najchladnejšie je na juhovýchode okresu Rimavská Sobota, len okolo troch stupňov Celzia," spresnili meteorológovia.
O rekordné hodnoty však podľa nich zväčša nejde. V roku 1989 sa vyskytla doposiaľ najteplejšia séria dní v rámci decembra. Z tohto obdobia je aj najteplejší decembrový deň, 19. december 1989 na stanici Veľký Meder (Čalovo) namerali teplotu 19,1, dva dni predtým tam aj v Hurbanove 19 stupňov Celzia.
"Veľmi teplo je aj na horách. Na Skalnatom plese sme podľa operatívnych údajov zaznamenali teplotu vzduchu vyše 13 stupňov Celzia, čo je takmer absolútny rekord zaznamenaný v decembri na tejto stanici - doposiaľ platný je 14,2 stupňa Celzia v roku 1989," uviedol SHMÚ.
Pár desatín stupňov Celzia od absolútneho decembrového rekordu (5,8 stupňa Celzia z roku 2006) je aj teplota na Lomnickom štíte, pričom je podľa meteorológov šanca, že tento rekord bude prekonaný.