Zdroj: Dreamstime
StoryEditor

Odchod do dôchodku je náročnou zmenou, vedci skúmajú, ako ho uľahčiť

22.12.2019, 11:13
Autor:
TASRTASR
Medzi najdôležitejšie faktory podľa neho patrí schopnosť nájsť a realizovať nové aktivity a činnosti, ktoré človeku po nástupe na dôchodok pomôžu kompenzovať úbytok pracovných aktivít.

Pre niektorých ľudí môže byť odchod do dôchodku náročnou životnou zmenou, ktorá negatívne ovplyvní psychosociálne fungovanie. Proces adaptácie aj faktory, ktoré podporujú úspešné zvládnutie tohto obdobia, skúmajú vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV).

Nedávno sme v prestížnom vedeckom časopise Current Psychology publikovali štúdiu, v ktorej sme prezentovali výsledky kvalitatívneho výskumu zameraného práve na identifikáciu nápomocných a blokujúcich faktorov, ktoré môžu ovplyvniť proces a výsledok adaptačného procesu po nástupe na dôchodok,“ priblížil Peter Halama z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV.

Medzi najdôležitejšie faktory podľa neho patrí schopnosť nájsť a realizovať nové aktivity a činnosti, ktoré človeku po nástupe na dôchodok pomôžu kompenzovať úbytok pracovných aktivít.

Tiež schopnosť rozvíjať postoje ako optimizmus, vďačnosť či akceptácia obmedzení a možnosť udržiavať zmysluplné vzťahy.

Vedci zistili, že približne tretina ľudí zažíva po nástupe na dôchodok pocity osamelosti a nedostatok sociálnych kontaktov. Spôsobujú ich obmedzené možnosti sociálnej interakcie po odchode zo zamestnania.

Tento nedostatok je potrebné kompenzovať prostredníctvom zmysluplných vzťahov v rodine či s priateľmi a známymi, čo sa však nie každému darí. Negatívnu úlohu môže zohrávať aj sociálna izolácia, geografická vzdialenosť od blízkych ľudí, úmrtie alebo ochorenie blízkych ľudí, nedostatok financií či dlhodobé konflikty,“ povedala Lucia Záhorcová z toho istého ústavu SAV. Nápomocné podľa nej je, keď môže človek po ukončení zamestnania zmysluplne tráviť čas so svojimi blízkymi, napríklad sa starať o vnúčatá.

Počas Vianoc sa rodiny, priatelia a známi intenzívnejšie stretávajú a prežívajú spolu sviatočné chvíle. Vianoce preto môžu prehĺbiť vzťahy a zážitok spolupatričnosti, čo znižuje pocit osamelosti. Pre dobrú adaptáciu na dôchodok je však podľa odborníkov dôležité, ak má človek dobré vzťahy s blízkymi dlhodobo, nielen počas sviatkov.

01 - Modified: 2023-02-08 23:00:00 - Feat.: - Title: Ako si šetriť na dôchodok okrem druhého a tretieho piliera? Môžete napríklad investovať 02 - Modified: 2023-02-07 07:14:57 - Feat.: - Title: Francúzsko čakajú štrajky proti zvýšeniu veku odchodu do dôchodku. Môže sa zapojiť viac ako milión ľudí 03 - Modified: 2023-02-03 10:25:59 - Feat.: - Title: Koniec anonymity. Vedci vyvinuli technológiu na profilovanie osôb, autora textu určia takmer s istotou 04 - Modified: 2023-01-23 15:42:44 - Feat.: - Title: Francúzska vláda stojí za veľkou reformou napriek silným protestom, dôchodkový vek sa zvýši na 64 rokov 05 - Modified: 2023-01-19 09:39:41 - Feat.: - Title: Vo Francúzsku sa koná štrajk proti návrhu na zvýšenie veku odchodu do dôchodku, školy rušia vyučovanie
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
09. február 2023 03:44